Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca kontrolera finansowego?

Kontrolera finansowego zazwyczaj zatrudniają przedsiębiorstwa dopiero w momencie, kiedy zauważają, że coś nie gra. Przyjęty model biznesowy się nie sprawdza albo płynność finansowa wydaje się być coraz bardziej trudna w utrzymaniu. W takiej sytuacji wkraczasz do akcji Ty i starasz się znaleźć optymalne rozwiązania

Kontroler finansowy – czym będziesz się zajmował?

Twoim zadaniem będzie uzyskanie i zgromadzenie informacji na temat przedsiębiorstwa. Wszystkie aspekty jego funkcjonowania – branża, struktura zatrudnienia, polityka finansowa lub produkcyjna powodują wpływ na kondycję finansową. Do gromadzenia informacji możesz posłużyć się różnymi metodami. Masz wgląd w dokumentację, rozmawiasz z pracownikami, oceniasz przyjęte modele wewnętrznej organizacji. Lecz zebranie takiej bazy danych to dopiero początek

Kontroler finansowy – raport i analiza

Przeważnie szefostwo zechce, abyś przedstawił mu źródła występujących problemów (niekiedy nawet wręcz te problemy zdefiniował) oraz rozwiązania tych problemów. Raport, który sporządzasz musi być drobiazgowy, oparty na logicznej i rzetelnej analizie. Musisz posługiwać się zestawieniami, wykresami oraz modelami prognozowanej przyszłości. Wnioski muszą być solidnie uargumentowane. Musisz wiedzieć, że stajesz się nie tylko doradcą, ale i dostawcą produktu. Twoje rady to konkretne działania, które zostały przez pracodawcę u Ciebie zamówione. Jeśli nie poskutkują, możesz nie otrzymać pieniędzy.

Kontroler finansowy – planowanie i wdrażanie.

Rozwiązania, które wypracujesz mają na celu przede wszystkim przywrócenie płynności finansowej. Musisz opracować długofalową strategię wychodzenia firmy z problemów finansowych. Po analizie całej struktury organizacyjnej i przyjętego modelu biznesowego masz prawo stawiać śmiałe i rewolucyjne tezy. Pracodawca ufa w Twoją wiedzę i będzie na niej opierał swoje decyzje. Prawdopodobnie też da Ci wolną rękę w kwestii wdrażania nowych procedur, kontrolowania ich i monitorowania. Przedstawisz nowe biznesplany, kształty budżetu, a nawet możesz proponować częściowe przebranżowienie.

Kontroler finansowy – udział w decyzjach

Jeśli jesteś zatrudniony na stałe w jakiejś firmie jako kontroler finansowy, stajesz się częścią zespołu. Twoje doświadczenie i wiedza mają działać wyłącznie na korzyść przedsiębiorstwa. To spore zobowiązanie, ale też i dopuszczenie do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Twoim zadaniem wtedy będzie długofalowe planowanie inwestycji, kontrolowanie jej przebiegu.

Kontroler finansowy – współpraca z księgowością

Z wewnętrzną księgowością Twoja współpraca będzie bardzo ścisła. Dział finansowy musi uwzględniać Twoje wskazówki przy optymalizacji kosztów.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *