Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca lekarza? Co robi lekarz? Jaki jest zakres obowiązków lekarza?

Zawód lekarza uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowych i cieszący się uznaniem. Wynika to z ogromnego znaczenia, jakie medycyna ma w naszym życiu. Oraz w gospodarce. O tym jak zostać lekarzem, ile zarabia i czy warto być lekarzem – przedsiębiorcą piszemy w pozostałych naszych publikacjach. Tym razem sprawdź, jak wygląda praca lekarza.

Jakie są podstawowe zadania lekarza?

Czym zatem tak naprawdę zajmuje się lekarz? Dokładny zestaw obowiązków zależeć będzie od Twojej specjalizacji lekarskiej, miejsca, w którym pracujesz i charakteru, w jakim tam pracujesz. Najczęściej lekarz powołany jest do oceny stanu zdrowia powierzonego mu pacjenta. Musisz ocenić objawy, postawić diagnozę. A służyć temu mogą po prostu badania organoleptyczne w Twoim wykonaniu. Albo specjalistyczne, zlecone innym osobom zatrudnionym w placówce opieki medycznej. Postawienie diagnozy to jednak dopiero początek. Musisz ustalić plan leczenia, poszczególne etapy. Oraz podawane leki. Powierzony Ci pacjent pozostaje pod Twoją opieką podczas całego procesu leczenia – łącznie z prowadzeniem ewentualnej rehabilitacji lub modyfikacją terapii, jeśli zajdzie taka potrzeba. Mając jedną z niektórych specjalizacji – np. chirurgia – będziesz tym, który sam przeprowadzać będzie zabiegi i operacje.

Lekarz i współpraca z innymi specjalistami

Bardzo często zdarza się, że aby postawić konkretną i trafną diagnozę będziesz musiał współpracować z innymi kolegami po fachu. Ci mając bardziej specjalistyczną wiedzę dostarczą Ci danych na temat zdrowia pacjenta. To także ułatwi dobór leków – będziesz wiedział, które wykluczyć, gdyż na przykład mogą nie współgrać z układem krążenia lub trawienia.

Lekarz – inne zadania

Możesz też orzekać o zdrowiu osób zdrowych, na przykład jako lekarz medycyny sądowej lub pracy. Twoje opinie są wiążące i stanowią podstawy do działań sądowych i administracyjnych. Z Twoimi orzeczeniami liczą się na przykład ZUS albo wojsko. Oprócz leczenia ludzi możesz prowadzić też działalność naukową lub propagującą zdrowy tryb życia. Twoja wiedza i umiejętności mogą z powodzeniem być wykorzystywane w badaniach medycznych albo akcjach społecznych.

Lekarz i predyspozycje zawodowe

Nie jest to zdecydowanie zawód dla każdego. Samo ukończenie studiów medycznych oraz wyrobienie specjalizacji do zajęcie dla wytrwałych, sprawnych intelektualnie i odpowiednio uzdolnionych. To także praca dla osób odpornych psychicznie, potrafiących pracować pod presją i mających poczucie odpowiedzialności za pacjenta. Powinna charakteryzować Cię empatia, życzliwość, wierność etosowi zawodowego lekarza. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *