Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca ludwisarza?

Praca ludwisarza polega na wykonywaniu odlewów z brązu, mosiądzu lub miedzi. A także na obróbce tak wykonanych przedmiotów ozdobnych i zupełnie użytkowych. W tym zawodzie tworzysz ogromne dzwony, żyrandole, ale też wyjątkowe klamki i świeczniki. Wykonanie jednego z nich niekiedy schodzi nawet kilka miesięcy. Czym dokładnie będziesz się zajmował?

Ludwisarz – obowiązki zawodowe

Przygotowanie wyrobu z brązu, mosiądzu i miedzi nie jest takie proste. Wszystko zaczyna się od zapoznania się ze wzorem. W dokumentacji technicznej opisane są materiały, wymiary i formy, które musisz osiągnąć. Następnie, samodzielnie lub w zespole, ustalić musisz sposób dobierania kształtu przy użyciu dostępnych maszyn – wzornictwo przykładowo dzwonów albo wyjątkowych świeczników potrafi być bardzo drobiazgowe i skomplikowane. Potem wykonujesz wstępny model z wosku lub formę odlewniczą z gipsu czy gumy, które posłużą Ci za szablon. Potem przychodzi czas na główną zabawę. Musisz odpowiednio przygotować metal do odlewu lub obróbki. Dobierasz jego konkretny wariant, topisz w piecu lub tyglu. Tak osiągniętą metalową masą zalewasz szablon i czekasz aż ostygnie. Wyjęcie z formy to jednak nie wszystko. Tak osiągniętą bryłę musisz dokładnie wyczyścić i zakonserwować. Wyroby musisz polerować, zapastować czy użyć emulsji. Następnie całość jeszcze musisz dokładnie obejrzeć, wyłapać niedoróbki, braki w konserwacji czy – co gorsza – ubytki. Wtedy wyrób nadaje się do sprzedaży.

Ludwisarz – prace naprawcze i konserwatorskie

Ale w swojej pracy zajmować będziesz się nie tylko produkcją tego typu wyrobów. Współpracując z muzeum lub parafią dysponująca zabytkowym kościołem, może być Ci zlecone dokonanie naprawy lub renowacji równie wiekowych elementów wyposażenia – w tym przede wszystkim kościelnych dzwonów. Te mogą sięgać wiekiem nawet średniowiecza, a Twoim zadaniem jest uzupełnić ich ubytki by zachować ich pierwotną strukturę i brzmienie.

Ludwisarz – warunki pracy

Nie da się ukryć, że Twoja praca nie należy do łatwych. Samo dobieranie metalu, jego przygotowanie i niesamowicie drobiazgowe wykonanie szablonu to już spory wysiłek. A jeśli dodać do tego fakt, że pracujesz w towarzystwie uciążliwego hałasu, wysokiej temperatury i groźnego zapylenia – praca staje się jeszcze cięższa. Stąd wskazane jest dobre zdrowie, silna kondycja fizyczna i częste badania lekarskie. W pracy zajmujesz się też porządkowaniem warsztatu – czyścisz i konserwujesz piece, urządzenia odlewnicze, maszyny do polerowania. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *