Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca maklera? Dowiedz się co robi makler

Kim jest makler? Makler ma za zadanie pośredniczyć w transakcjach zakupu lub sprzedaży towarów, usług albo papierów wartościowych. Niekiedy nazywa się też tak brokerów, ci jednak zajmują się wyłącznie rynkiem usług ubezpieczeniowych (sprawdź nasz cykl artykułów poświęconych brokerowi). Ty jednak pracować będziesz na giełdzie oraz będziesz reprezentować ich członków. Są to przede wszystkim firmy inwestycyjne, które działają pod własnym szyldem lub w imieniu swoich klientów.

Makler – Jak wygląda praca?

W swojej pracy na co dzień będziesz przekazywał zlecenia klientów lub domów maklerskich, dla których pracujesz. Może odbywać się to w kilku formach. Członkowie giełdy mają obowiązek wyznaczać maklera nadzorującego. To osoba, która weryfikuje i nadzoruje innych maklerów pracujących dla danej firmy inwestycyjnej. Jeśli z kolei przyjdzie Ci pracować w biurze, będziesz bezpośrednio kontaktował się z klientami, przyjmował zlecenia. Oraz sprawdzał, czy mają oni zarezerwowane wystarczające środki finansowe. Mówimy o tych, które potrzebne są na realizację transakcji. Następnie w imieniu klienta przekażesz dyspozycje odpowiedniemu maklerowi giełdowemu. Oprócz tego będziesz udzielał informacji klientowi na temat tej strefy finansów, w której działa firma inwestycyjna.

Makler – Doradztwo inwestycyjne

Mając licencję maklerską masz prawo doradzać klientom w sprawach pożytkowania ich własnego kapitału. Do niedawna nie było to możliwe, lecz zmiana przepisów sprawiła, że do prowadzenia tego typu doradztwa wystarcza licencja maklerska. Ci, którzy zyskali uprawnienia zawodowe przed tą zmianą, mogą przystąpić do odpowiedniego egzaminu uzupełniającego. Na potrzeby klienta możesz wykonywać analizy gospodarcze i giełdowe. Etyka zawodowa jednak nakazuje, abyś sam nie inwestował na giełdzie.

Makler – Wizerunek zawodowy

Popkultura i media utarły wizerunek maklera jako nerwowo pokrzykującego pracownika giełdy, ubranego w czerwone szelki. Rzeczywiście, kiedyś tak było, lecz dziś stereotyp ma coraz mniej pokrycia w rzeczywistości. Praca maklerów przede wszystkim odbywa się w biurze albo podczas bezpośrednich spotkań z klientami w restauracjach lub innych miejscach spotkań. W dobie technologii mobilnych i internetu wszystkie transakcje odbywają się elektronicznie. Co jest zresztą o wiele praktyczniejsze. Niestety, pomimo udogodnień technologicznych, praca ta nadal jest bardzo stresująca i wymaga specyficznego rodzaju przedstawicieli.

 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *