Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca malarza tapeciarza?

Twoja praca polega na dokonywaniu pracy remontowych, renowacyjnych lub ozdobnych ścian w budynkach użytkowych. Chodzi o pokrywanie ich farbami, emulsjami lub ozdobnymi tapetami właśnie. Możesz oczywiście specjalizować się w malowaniu albo tapetowaniu i na tym zarabiać – oba typy czynności potrafią być bardzo czasochłonne. Praktyka jednak pokazuje, że im szerszy masz fach w ręku, tym lepsza jest Twoja pozycja na rynku pracy.

Malarz tapeciarz – używane farby i materiały

Do prawidłowego wykonania pokrycia ściany potrzebujesz odpowiednich i wysokiej jakości materiałów. Powinieneś znać ich przeznaczenie, różnice w stosowaniu oraz których komponentów nigdy nie należy ze sobą łączyć. W pracy kontakt będziesz miał z wypełniaczami ubytków w ścianie – talkiem czy gipsem. Przygotowanie ścian i farb wymagać będzie użycia rozpuszczalników, rozcieńczalników, lakierów czy emalii. Farby można modyfikować za pomocą pigmentów albo barwników. Same farby z kolei dzielą się na emulsyjne, olejne i kazeinowe. Możesz też stosować technikę wapienną.

Malarz tapeciarz – przygotowanie ściany i pokrywanie

Każdą pracę budowlaną, w tym pokrywanie ścian musisz zacząć od rozpoznania. Musisz dobrze obejrzeć zadane do renowacji miejsce, ustalić, w jakim stanie są ściany oraz jakiego rodzaju mają uszkodzenia, ubytki czy defekty estetyczne. Następnie samodzielnie, lub w porozumieniu z zespołem, ustalany jest harmonogram pracy. W nim zaznaczasz, jakie dokładnie czynności przewidujesz wykonać. Czy można przejść od razu do pokrywania, a może wcześniej potrzebna będzie zaprawka? Jakiego rodzaju materiałów potrzebujesz i które farby lub lakiery zdecydujesz się użyć.

Malarz tapeciarz – specyfika ścian

Musisz pamiętać, że każde pomieszczenie, z racji swojej specyfiki, wymaga innych farb. Na przykład kuchnie czy łazienki charakteryzują się większą wilgotnością powietrza. Następnie musisz przygotować podłoże. W zależności od tego, w jakim jest ono stanie może wystarczyć woda z mydłem, ale innym razem musisz zastosować specjalistyczne płyny lub pasty czyszczące. Tak jest przynajmniej na nowej ścianie w nowym mieszkaniu. Inaczej, gdy ściana ma już swoje lata i była kilkukrotnie remontowana. Wtedy samo czyszczenie nie wystarcza. Taka ściana ma prawdopodobnie wiele ubytków, które trzeba wypełnić, zaszpachlować i całość zagipsować. Nie można też pominąć obszarów zawilgoconych lub zaatakowanych pleśnią. Musisz usunąć przyczynę wilgoci i wysuszyć ścianę. Podobnie rzecz się ma z odpryskami, pęknięciami czy innymi rodzajami plam. Każda dodatkowa tego typu renowacja to koszt dla klienta, gdyż wymaga od Ciebie poświęcenia dodatkowego czasu i zakupu materiałów.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *