Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca malarza?

Czym zajmuje się artysta malarz? Wykonywaniem malunków! To główne jego zajęcie, jakim jest tworzenie dzieł malarskich, następnie ich publikowanie, przedstawianie potencjalnym nabywcom i sprzedawaniem. Możesz robić to okazjonalnie, regularnie lub zupełnie usługowo.

Malarz – dzieła i usługi

To, że tworzysz dzieła unikalne, będące wyrazem Twojej wrażliwości i postrzegania świata to ogromny atut. Na tym polega Twoja artystyczna wyjątkowość. Często jednak malarze zawodowi wykonują obrazy na konkretne zamówienie. Jakiego rodzaju obrazy możesz wykonywać dla klientów? Tematyka może być bardzo różna. Klient może poprosić o wykonanie nastrojowego pejzażu, wizerunku zwierząt, przedstawienie kwiatów, postacie świętych ze scen biblijnych albo artystyczną erotykę. Popularną formą jest tworzenie portretów klientów albo wykonywanie malarskiej kopii zdjęcia czy innego obrazu. Jeśli masz kompetencje, narzędzia i wiedzę, możesz też zajmować się renowacją starych obrazów.

Malarz – techniki  i narzędzia

Techniki malarskie możesz stosować zupełnie dowolne. Wszystko zależy, w czym dobrze się czujesz. To także element Twojego wyrazistego stylu. Malarz w tworzeniu dzieła posługuje się różnymi narzędziami – na pewno potrzebna jest sztaluga i tkanina. Do samego malowania oczywiście farby i pędzle. Niektóre obrazy wymagają użycia oleju lnianego, terpentyny, węgla, tuszu, ołówków i szkicowników. Na sam koniec potrzebujesz materiałów, które ugruntują płótno.

Malarz – warunki pracy

Twoja praca nie ma stałych godzin jej wykonywania. Możesz pracować o dowolnej porze i w miarę swobodnym tempie. Choć często musisz trzymać się terminów. Wiedząc, ile „schodzi Ci” stworzenie dzieła, ustalaj z klientami realistyczne terminy. Praca odbywa się w specjalnym pomieszczeniu, gdzie mając odpowiednie oświetlenie, temperaturę i przestrzeń możesz w spokoju tworzyć.

Malarz – inne formy pracy

Studia na ASP dostarczają ogromu wiedzy o samym malarstwie, technikach, narzędziach, kierunkach w sztuce i gatunkach. Znajomość rodzajów farb, umiejętność kładzenia kreski i posługiwania się różnymi rodzajami pędzli to świetne podglebie do pracy dydaktycznej. Możesz pracować jako nauczyciel malarstwa. Prowadzić zajęcia, wykłady, organizować kursy. Możesz też oddać się działalności artystycznej w bardziej propagatorski sposób. Organizować wystawy, pracować w muzeum, instytucjach kultury albo jako pracownik samorządu odpowiedzialnym za animację kultury. Istnieje też możliwość kariery naukowej, stąpania po kolejne szczeble – doktora, profesora. Możesz też wydawać publikacje, prowadzić serwisy branżowe o sztuce malarskiej, udzielać się w mediach. To wszystko nie musi wcale stać w sprzeczności z pracą stricte malarską, o której piszemy. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *