Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca montera instalacji fotowoltaicznych?

Czy w Polsce praca montera instalacji fotowoltaicznych ma sens? Jak najbardziej tak. Co prawda nadal ta technologia nie jest tak popularna jak w innych krajach. Niemniej coraz większa liczba gospodarstw domowych decyduje się na instalację. To powoduje, że jest coraz większe zapotrzebowanie na jej instalatorów. Jeśli chcesz zostać monterem instalacji fotowoltaicznych, sprawdź jak wygląda taka praca i jakie są jej kulisy. 

Monter instalacji fotowoltaicznych – obowiązki zawodowe

Czym zatem będziesz się zajmował w swojej pracy? Można wymienić kilka ogólnych obowiązków zawodowych montera instalacji fotowoltaicznych. A są to:

  • montaż instalacji fotowoltaicznych, 
  • prace związane z podłączeniem elektryki,
  • montowanie inwerterów oraz zabezpieczeń AC i DC,
  • konfigurowanie inwerterów,
  • instalacja okablowania,
  • przygotowanie i wykonanie uziemienia,
  • pomiary elektryczne,
  • modyfikacja konstrukcji dachowej oraz gruntowej,
  • serwis i konserwacja instalacji fotowoltaicznych. 

Oprócz tego musisz potrafić dobrze organizować swoją pracę. I potrafić być częścią zespołu. To praca, w której podział obowiązków jest istotny, a dobra synchronizacja i wspólne działanie przyśpieszają cały proces instalacji. 

Monter instalacji fotowoltaicznych – warunki pracy

W jakich warunkach przebiega taka praca? Nie mamy dobrych wieści, jeśli masz lęk wysokości. Panele fotowoltaicznych instaluje się najczęściej na dachu domostwa. A może to być wysokość nawet kilkunastu metrów. Jeszcze wyżej sięgają bloki albo wieżowce. A zatem jest to praca nieco niebezpieczna i wymagająca stosownych zabezpieczeń. Jednocześnie czas spędzać będziesz na świeżym powietrzu. To zaleta w miesiącach wiosennych i letnich. Jednak bywają i pory zimne i wietrzne. Czeka Cię sporo wyjazdów – zazwyczaj w ciągu jednego dnia dokonywać będziesz jednej takiej instalacji. 

Monter instalacji fotowoltaicznych – ile możesz zarobić?

Wedle ofert pracy i opinii samych monterów zarobki w tej pracy oscylują w okolicach 3000 – 9000 zł brutto. To oczywiście zależy od ilości pracy w danym miesiącu, Twojego doświadczenia oraz stopnia uprawnień. 

Monter instalacji fotowoltaicznych – czy warto?

Rosnąca popularność tej technologii sprawia, że jest to swego rodzaju zajęcie przyszłości. Polacy przekonują się do jej skuteczności i coraz częściej decydują się nią „ozdobić” swoje dachy. Najbliższe lata będą pełne zleceń dla monterów instalacji fotowoltaicznych. Podnoszenie kwalifikacji pozwala na wykonywanie bardziej skomplikowanych i ambitnych projektów. Tym samym pozwalają też lepiej zarobić. Ukończenie podstawowego kursu nie trwa długo, a dzięki temu możesz rozwinąć się zawodowo.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *