Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca montera mebli?

W pracy będziesz oczywiście zajmował się składaniem mebli. Mogą być one każdego rodzaju i powinieneś potrafić poradzić sobie z każdym. Wyjątek mogą stanowić te bardzo nietypowe lub dość pokaźne – np. dekoracje w teatrze albo elementy scenografii. To, w jaki sposób montuje się poszczególne meble, określa instrukcja i dokumentacja opracowana przez producenta. Musisz się jej trzymać, podobnie jak zasad BHP czy ergonomii pracy. Po przejrzeniu instrukcji (powinna zawierać także modele graficzne), przystępujesz do działania. Kompletujesz poszczególne elementy i podzespoły, dobierasz narzędzia i za ich pomocą czynisz swoją powinność – wbijasz kołki w otwory, skręcasz elementy mebla, sklejasz podzespoły, okuwasz je, mocujesz i ustawiasz w miejscu docelowym.

Monter mebli – jak złożyć meble?

Niektóre meble składa się łatwiej – po prostu wpasowując w przygotowane otwory i dobiciu wszystkiego gwoździami. Inne wymagają dokręcania zawiasów, uchwytów czy ręcznego dopasowywania. Współcześnie meble są tak konstruowane by każdy element i każda dziurka pasowały do siebie. Jeśli zachodzi obawa, że podzespoły są do siebie nieodpowiednio dopasowane (np. otwory są w nieodpowiednich miejscach) musisz najpierw jeszcze upewnić się, czy aby to nie Twój błąd. Jeżeli jednak nie – musisz zgłosić to klientowi lub nadzorcy prac budowlanych, sporządzić dokumentacje, która następnie posłuży jako dowód w reklamacji. Jeśli klient wyraźnie sobie tego nie zażyczy – nie możesz dokonywać modyfikacji podzespołów własnoręcznie. Lub co gorsza, montować mebli „na słowo honoru” czy zespalać podzespoły na siłę.

Monter mebli – czy tylko składanie mebli?

Monter mebli wie, w jaki sposób zbudowane są meble. A zatem może też je skutecznie i sprawnie demontować, gdy nie są potrzebne – nie, absolutnie nie powinieneś wyrzucać mebli przez okno. Możesz też w tym zawodzie meble, na życzenie klienta, modyfikować, reperować czy konserwować.

Monter mebli – warunki pracy

Praca przeważnie odbywa się na halach produkcyjnych w fabryce mebli, w warsztacie albo bezpośrednio w nieruchomości klienta. Niektóre meble montuje się na zewnątrz – np. na tarasach, balkonach czy w ogrodach. W takim wypadku pracować musisz nawet w mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych. Opady deszczu czy śniegu uniemożliwiają prace, ale chłód, upał lub wiatr już niekoniecznie. Możesz też pracować samodzielnie, pod nadzorem lub w ramach zespołu. Praca może też mieć nieregularne godziny, odbywać się popołudniami lub nocami. Wiele czynności wykonujesz w niewygodnych i nienaturalnych pozycjach, narażony jesteś na niedostateczne oświetlenie (obciąża wzrok), zapylenie, hałas i urazy. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad BHP oraz dołączonych do zestawów mebli instrukcji.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *