Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca montera stolarki budowlanej?

Przedstawiciel tego zawodu zajmuje się montażem i demontażem elementów stolarki budowlanej. Chodzi przede wszystkim o okna, okna dachowe, wszelkiego rodzaju drzwi – wewnętrzne, zewnętrzne czy balkonowe. A także elementy dodatkowe i wspomagające – osłony okienne, osłony drzwiowe, parapety, schody modułowe, balustrady, bramy garażowe czy bramy przemysłowe.

Monter stolarki budowlanej – obowiązki zawodowe

Zanim zabierzesz się za właściwy montaż stolarki budowlanej, musisz dokonać stosownych pomiarów. To pozwoli Ci ocenić, czy da się zachować odpowiednią tolerancję wymiarową. Następnie, kierując się dokumentacją techniczną dobierasz metodę montażu. Pod uwagę musisz wziąć normy przewidziane przez producenta elementów budowlanych oraz załączone instrukcje. Przygotowujesz sprzęt, okucie, materiały i potrzebne akcesoria montażowe by przejść do montażu właściwego. W przypadku okien i drzwi musisz też zastosować odpowiednią formę izolacji termicznej ościeżnicy z ościeżem. Połączenie między tymi elementami musisz prawidłowo wykończyć.

Monter stolarki budowlanej – izolacje, wykończenia i inne prace

W przypadku okien dachowych, izolacje wykonuje się przy pomocy kołnierza uszczelniającego. Okna możesz też wzbogacać o osłony przeciwsłoneczne czy zabezpieczające przed włamaniem. Nawet jeśli całość wydaje się być solidnie wykonana, zgodnie z warsztatem zawodowym, musisz jeszcze dokonać testów. Chodzi o sprawdzenie prawidłowości wykonania prac, dokładności spasowania i domykania okien i drzwi, a także wszelkich osłon. W razie jakichkolwiek usterek, natychmiast musisz dokonać regulacji. Zajmować się będziesz także demontażem wspomnianych elementów. Choć to wydaje się łatwiejsze, nadal musisz włożyć to w nieco pracy – uważać aby nie uszkodzić konstrukcji ściany czy innych elementów budowlanych sąsiadujących z oknem i drzwiami. Remonty to równie częsty rodzaj zleceń co praca na budowie zupełnie nowej nieruchomości.

Monter stolarki budowlanej – pozostałe obowiązki

Oprócz tego zajmować się będziesz także czynnościami logistycznymi i porządkowymi w związku z montażem stolarki. Chodzi o transport materiałów, ich wnoszenie na piętro, przygotowywanie, kompletowania i czyszczenie narzędzi. A także uporządkowanie placu budowy po wykonaniu usługi – zająć się musisz zebraniem odpadów i ich wyniesieniem.

Monter stolarki budowlanej – używane narzędzia

Praca montera stolarki budowlanej to też bogata paleta narzędzi i urządzeń. W zależności od zastosowania, przydadzą Ci się te bardziej podstawowe i tradycyjne jak i bardziej skomplikowane. Są to między innymi młotek, łom, taczki, nożyce do cięcia uszczelek i blachy, wiertarka udarowe, zestawy klinów, kątownik budowlany, uchwyty na szkło, szlifierki kątowe, wkrętarki, wiertła do betonu, drewna i metalu czy rozpórki. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *