Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca negocjatora policyjnego?

Negocjatorzy policyjni to elitarni, zawodowi i doświadczeni funkcjonariusze Policji. Zrzeszani są w ramach nieetatowych zespołów negocjacyjnych pod kuratelą komend wojewódzkich. Część z nich trafia do Sekcji Negocjacji w Biurze Operacji Antyterrorystycznych KGP, gdzie przygotowują się i prowadzą szkolenia dla przyszłych negocjatorów. Będąc jednym z nich, Twoim głównym zadaniem jest ratowanie zdrowia i życia ludzi poprzez prowadzenie negocjacji z przestępcami lub potencjalnymi samobójcami. Dzieje się to zawsze podczas akcji policyjnych. Jakiego rodzaju akcje to mogą być?

Negocjator policyjny – uczestnictwo w akcji

Negocjatorów policyjnych wzywa się do pewnych rodzajów akcji. Dzieje się tak, gdy do czynienia mamy z terrorystami, którzy biorą zakładników, przestępców grożących wysadzeniem budynku o ile nie spełnione zostaną jego żądania, grupami dokonującymi porwań dla okupu albo osobami, które zapowiadają popełnienie samobójstwa.

Negocjator policyjny – zasady działania

Niezależnie od sytuacji, musisz wykazywać elastyczność i kreatywność. Do akcji prawdopodobnie zostajesz wezwany, gdy zagrożenie jest bardzo realne. Musisz zdiagnozować problem, wytypować osobowość sprawcy oraz samodzielnie podjąć decyzję, jakich środków perswazji będziesz stosował. Negocjatorzy, z którymi rozmawialiśmy niechętnie mówią o swoich technikach i sztuczkach. Trudno się temu dziwić – nie byłyby one potem skuteczne, gdyby je zdradzili. Co ważne – musisz trzymać się sprawdzonych zasad negocjacyjnych. Dostosowywać je do konkretnej, bardzo unikalnej sytuacji i działać niezwykle ostrożnie. Do czynienia możesz mieć z bardzo inteligentnymi i przekonującymi typami. Nie możesz dać się im zwieźć. Twoim celem nie jest ochrona poszkodowanych, a nie przestępcy. Optymalnie, gdy uda Ci się uzyskać psychiczną przewagę i zawszeć jakąś umowę.

Negocjator policyjny – współpraca z zespołem

Popkultura przyzwyczaiła nas do obrazu negocjatora policyjnego jak superbohatera, który samodzielnie radzi sobie z problemami. W rzeczywistości to bzdura. Działasz ZAWSZE w ramach zespołu innych negocjatorów policyjnych. Różnic Was mogą typy osobowości, stopień doświadczenia czy specjalizacja w danych rodzajach akcji. To tylko atut. Uzupełniając się wzajemnie, działacie skutecznie i stosunkowo szybko.

Negocjator policyjny – dyspozycyjność

A akcje mogą czasami ciągnąć się nawet kilkadziesiąt godzin czy nawet kilka dni. Niemożliwe jest, aby jedna osoba była w stanie być kilka dób tak samo sprawna intelektualnie. Między innymi dlatego zawsze akcje odbywają się zespołowo – chociażby, by móc się zmieniać, konsultować i burzą mózgów dobierać skuteczniejsze metody. Istotnym aspektem pracy negocjatora jest dyspozycyjność – musisz liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany pilnie, bezzzwołnocznie w odległe miejsce w kraju.

Negocjator policyjny – współpraca ze specjalistami

Choć oficjalnie negocjatorem nie może być osoba spoza Policji, bardzo często korzystasz z porad psychologów, pirotechników czy strażaków. Dostarczają wiedzy logistycznej i fachowej. Oprócz tego musisz stale dbać o samodoskonalenie. Najlepszą forma jest oczywiście doświadczenie w akcjach, ale także uczestnictwo w cyklicznych kursach. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *