Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca nitera?

Twoim głównym zadaniem, jako nitera, jest łączenie elementów konstrukcyjnych w budowie infrastruktury lub wielkich urządzeń i pojazdów. Pracować możesz przy budowie mostów, części samolotów, wagonów czy innych wielkich konstrukcji. Łączenie elementów polega na ich nitowaniu – montowaniu tzw. nitów. To małe części, które w miejsce tych prowizorycznych stanowią gwarancję mocowania całości konstrukcji. Twoja praca polega na usuwaniu mocowania tymczasowego, wywiercania otworów i umieszczania w nich nitów. Wszystko musisz robić po dokonaniu odpowiednich pomiarów za pomocą choćby suwmiarki na podstawie przygotowanej przez projektanta dokumentacji technicznej.

Niter – używane narzędzia

Nie będziesz tego oczywiście robił gołymi rękami – samo montowanie nitów wymaga stosowania młotka rozpłaszczającego oraz zakuwnika. Maszyna nitownicza z kolei pozwala na stworzenie otworów i ich regulację. Oprócz tego w pracy posłużysz się pilnikami, rozwiertakami, prasa do wyciskania, kluczami maszynowymi i pneumatycznymi, imadłami monterskimi i kowalskimi czy klasycznym wiertłem.

Niter – warunki pracy

Praca nitera należy do tych bardziej wymagających fizycznie. Wiele godzin spędzasz na rusztowaniach, na wysokości w umownie stabilnym środowisku. Pracujesz niejednokrotnie na trzy zmiany, a podczas swoich zajęć czeka Cię wiele powtarzalnych i monotonnych zajęć, wykonywanych w nie zawsze wygodnej pozycji ciała. Do tego nie możesz popełniać błędów. Źle dokonane pomiary, a następnie – co gorsza – wykonywanie na ich podstawie łączeń i montażu mogą zaburzyć całość konstrukcji i narazić pracodawcę na straty. Istotne jest stosowanie środków ochrony – oczu, słuchu czy odpowiednia wentylacja, jeśli pracujesz w budynku. Przy pracy towarzyszy Ci hałas, pył, zmienne warunki atmosferyczne i presja czasu.

Niter – zagrożenia zawodowe

Z tego też wynika szereg zagrożeń, które są w tej pracy. Hałas i praca na wysokościach, która może skończyć się upadkiem to jedno. Ale praca z nitami to także obcowanie z bardzo gorącymi materiałami, co może skutkować poparzeniem skóry. Twoje ręce mogą też doznać obrażeń przez nieuwagę lub nieprawidłowe wykonywanie czynności za pomocą przebijarki. Pneumatyczny sprzęt do nitowania powoduje wibracje, które nie pozostają obojętne na Twoje organy wewnętrzne – serce, brzuch czy układ mięśniowo – szkieletowy. Groźne są też wspomniane pyły metali – pochodzące z nitów czy samych łączonych konstrukcji. Te z kolei niekorzystnie wpływają na Twój układ oddechowy a pośrednio, także nerwowy. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *