Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca operatora CNC?

W pracy operatora CNC Twoje zadania mogą być nieco odmienne w zależności od firmy i używanego urządzenia. Wszak możesz posługiwać się tokarką CNC, frezarką CNC, wytwarzać obrobione części albo konfigurować maszyny numeryczne do takiego wytwarzania.

Operator CNC – obowiązki zawodowe

Poszczególne firmy i branże mają swoją własną organizację wewnętrzną, co także tyczy się zadań, które wykonujesz jako operator CNC. Można jednak wymienić kilka kategorii czynności, które są wspólne i występują najczęściej:

  • odczytywanie rysunków technicznych oraz projektów elementów, które mają zostać obrobione,
  • konfiguracja urządzeń CNC, ich ustawianie, mocowanie i synchronizacja z resztą akcesoriów pomocniczych,
  • sprawdzanie obrobionych elementów pod kątem jakości, dokładności wykonania i wymiarów. Następnie zgłaszanie i dokonywanie odpowiednich korekt,
  • bieżąca kontrola stanu maszyny, jej pracy, ewentualna konserwacja oraz naprawy,
  • programowanie maszyn CNC, realizacja zamówionych projektów lub tworzenie własnych,
  • przestrzeganie procedur bezpieczeństwa, procedur korzystania z urządzeń CNC, branie udziału w szkoleniach i sesjach bezpieczeństwa.

Operator CNC – środowisko pracy

Najczęściej przyjdzie Ci pracować w zakładach produkcyjnych albo wytwórczych warsztatach. To miejsca hałaśliwe i o podwyższonej temperaturze powietrza. Przebywanie tam wymaga ochronnego stroju. Bywa, że unosi się pył oraz w niekontrolowany sposób latają odpadki, oraz zużyte materiały produkcyjne, które wypadają z maszyny CNC. To także obciążanie Twojego organizmu. Przez wiele godzin przyjdzie Ci stać, dźwigać, uginać się, schylać i przenosić. Posługiwać będziesz się oprogramowaniem CAD i CAM.

Operator CNC – predyspozycje zawodowe

Praca operatora CNC wymaga spełnienia kilku istotnych Twoich cech własnych i predyspozycji, które pomagają odnieść sukces w tym zawodzie.

  • analityczne myślenie – to przyda Ci się przy odczytywaniu i sporządzaniu rysunków technicznych i projektów programistycznych CNC,
  • zdolności matematyczne i programistyczne – wykonanie takich projektów to ciągłe skupienie, drobiazgowe dbanie o detale i zgodność najmniejszych obliczeń. To wymaga specyficznego rodzaju myślenia, a zatem nie każdy może zostać operatorem CNC,
  • zdolności inżynieryjne – by obsługiwać maszyny CNC oraz je programować musisz też posiadać wiedzę i pewną smykałkę inżyniera. To niekiedy zajęcie podobne do architekta albo budowlańca,
  • łatwość pracy w zespole – sukcesy pochodzą ze współdziałania i łatwej adaptacji do zmieniającego się zespołu i okoliczności. Zazwyczaj podział obowiązków w zespole jest ścisły, ale bywa, że trzeba kogoś zastąpić, wspomóc albo konstruktywnie wykazać błędy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *