Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca operatora monitoringu?

Praca przy monitoringu wymaga od Ciebie spostrzegawczości, cierpliwości i odporności na długie godziny wypatrywania zagrożenia. Przydadzą się pewne umiejętności organizacyjne i techniczne. A także zimna krew, gdy zagrożenie okaże się poważniejsze. Jak wygląda praca operatora monitoringu?

Operator monitoringu – obowiązki w pracy

Po co stosuje się monitoring? Do prewencyjnej ochrony! Dzięki niemu pracownicy ochrony są w stanie znacznie efektywniej wykrywać potencjalne lub zaistniałe niebezpieczeństwo w monitorowanym obiekcie. Niekiedy to jedyna metoda by takowe dostrzec oraz zarejestrować poczynania przestępców. Takie nagrania bywają bezcennym dowodem w śledztwie przeciwko sprawcy napadu, włamania, aktu wandalizmu lub innego czynu zabronionego. Monitoring może być też świetnym narzędziem udzielania pomocy. Jeśli przykładowo, obserwując ulicę lub mniej uczęszczany zakątek obiektu, dostrzeżesz osobę z atakiem serca, napadem padaczki czy w innych tarapatach, jesteś w stanie szybko reagować i wezwać pomoc lub samemu ją udzielić. Na tym właśnie polega Twoje główne zadanie – obserwowanie i monitorowanie zagrożeń. Do dyspozycji masz kamery połączone z monitorami – najczęściej z różnych miejsc obiektu. Posługujesz się też specjalnymi rejestratorami zapisującymi nagrany obraz. Te wysyłane są na wspólny serwer, zwłaszcza w przypadku jednostek o specjalnym znaczeniu.

Operator monitoringu – odpowiedzialność zawodowa

Twoja praca to nie tylko siedzenie i wpatrywanie się w ekran. Ta czynność musi być produktywna i efektywna. W jaki sposób? Przede wszystkim musisz wykazywać się spostrzegawczością i uważnością. Obserwujesz wiele osób, wydarzeń i ruchów. Musisz za każdym razem samodzielnie decydować, czy to, co widzisz wydaje się podejrzane oraz czy rodzi zagrożenia. Przegapienie lub zlekceważenie go może skutkować ponoszeniem przez Ciebie odpowiedzialności. Także tej karnej. Obowiązują Cię przyjęte procedury bezpieczeństwa na terenie obiektu oraz oczywiście przepisy prawa. W zależności od miejsca pracy i poziomu Twoich uprawnień, możesz – zauważywszy zagrożenie – przystąpić do działania lub nie. Jeśli jesteś uprawnionym ochroniarzem możesz reagować czynnie i zatrzymać przestępcę. Jeśli nie masz takich uprawnień- z pewnością zobowiązany jesteś do wezwania Policji lub innych służb. Zobowiązany jesteś też do zachowania tajemnicy zawodowej. Z jednej strony nie wolno Ci nikomu zdradzać miejsc, w których umieszczone są kamery lub zainstalowane alarmy. Z drugiej, jeśli podpatrzysz coś, co nie jest nielegalne, ale należy do sfery prywatnej przechodnia lub gościa obiektu, musisz zachować to dla siebie.

operator monitoringu – warunki pracy

Praca, choć wydaje się łatwa i niewymagająca, niekoniecznie taka właśnie jest. „Dniówka” może trwać nawet 12 godzin, w systemie trzyzmianowym. Pracować możesz także w weekendy i każde święta. Wyzwaniem jest też radzenie sobie z monotonią przy jednoczesnym stałym natężeniu uwagi. To z pewnością zajęcie dla osób odpornych na stres. A także świadomych tego, że przez wiele godzin pracować będziesz na siedząco i obciążając narząd wzroku. W skrajnych wypadkach wiąże się z nią też ryzyko zawodowe – kontakt z przestępcami lub agresywnymi wandalami może skończyć się po prostu źle.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *