Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca podologa?

Podologia to ta dziedzina medycyny, której przedmiotem zainteresowania jest ludzka stopa. Będąc specjalistą podologiem musisz – w formie studiów podyplomowych lub na certyfikowanym kursie – posiąść podstawy dermatologii, diabetologii, ortopedii, a nawet chirurgii. Do podologa zgłaszają się pacjenci z rozmaitymi patologiami stóp – skórnymi tj. jak brodawki, zmiany grzybicze albo bakteryjne, chorobami paznokci, ale też naroślami, pękającymi piętami. Jako podolog możesz też zajmować się leczeniem stopy cukrzycowej, nadmiernej potliwości stóp czy deformacji reumatycznych lub mechanicznych stóp. Tyczy się to także haluksów czy krogulczych palców. Możesz też wykonywać zabiegi czysto pielęgnacyjne, udzielać poradnictwa w kwestii prawidłowej diety i profilaktyki chorób stóp. Albo pracować dla sportowców zawodowych, wykonywać dla nich masaże i zabiegi wzmacniające.

Podolog – wizyta w gabinecie

Pierwsza wizyta rozpoczyna się od przeprowadzenia przez Ciebie wywiadu. Oprócz poznania objawów, na które skarży się pacjent, musisz zapytać, jaki prowadzi styl życia. W jaki sposób się odżywia, jakie nosi buty, czy przebył kontuzje, jak często się rusza i czy podejmowane aktywności nie nadwyrężają stóp. A jeśli tak, to w jakim stopniu. Jak wspomnieliśmy, pacjenci mogą przychodzić do Ciebie z bardzo poważnymi, ale też i dość prozaicznymi problemami. Następnie przechodzisz do badania za pomocą padobaroskopu. Badanie odbywa się na specjalnej macie podłączonej do komputera. Dzięki urządzeniu wiesz od razu, czy rozkład ciężaru ciała pacjenta jest prawidłowy oraz gdzie są ulokowane punkty nacisku. Możesz też zaobserwować chód. Innym istotnym badaniem jest sprawdzenie zachowania stóp za pomocą podoskopu. Obserwujesz jak stopy reagują na poszczególne typy ruchów. Oczywiście mają miejsce też badania manualne. Zdobyte w ten sposób informacje pozwalają Ci postawić diagnozę i dobrać odpowiednią technikę terapeutyczną.

Podolog – zabiegi podologiczne

Te uzależnione są od stanu i potrzeb stopy pacjenta. Niekiedy wystarczą podstawowe zabiegi – lecznicy pedicure, szlifowanie paznokci i prawidłowe ich obcinanie. Kolejny zabieg to usuwanie odcisków, modzeli za pomocą frezarki z pochłaniaczem, laserem CO2 albo skalpela. Możesz też stosować krioterapię do usuwania hiperkeratozy i nawarstwień naskórka. Usuwać bakterie i grzyby gnieżdżące się w rozpadlinach pękających pięt, leczyć grzybicę przy pomocy lasera, wrastające paznokcie. I oczywiście dbać o stopę cukrzycową – stosować kremy, masaże a nade wszystko – motywować pacjenta to zmiany trybu życia i odżywiania się.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *