Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca portiera?

Pracę w tym charakterze otrzymać możesz przede wszystkim w droższych hotelach, ale też w dużych firmach, zwłaszcza w centralnych oddziałach, w instytucjach kultury czy w prywatnych rezydencjach. A zatem już po tym możesz się domyślać, że to praca tyleż prestiżowa co wymagająca. Musisz wykazywać się ponadprzeciętną kulturą osobistą, znajomością konwenansów, empatią wobec gości oraz być stale nastawionym na spełnianie ich potrzeb. Choć nie ma szczególnych wymogów dotyczących wykształcenia – mile widziane jest średnie technikum hotelarstwa lub wariant wyższy – zdecydowany nacisk kładziony jest tutaj na predyspozycje osobowościowe. Oprócz komunikatywności i specyficznego podejścia do gości, musisz też być osobą świetnie zorganizowaną, dyspozycyjną, punktualną i gotową pracować o każdej porze doby i tygodnia. Nie bez znaczenia jest też umiejętność dotrzymywania tajemnicy.

Portier – obowiązki zawodowe

Twoim głównym zadaniem jest kontrola ruchu przemieszczających się osób w hotelu (trzymajmy się tego przykładu), podejmowanie gości, opieka nad ich bagażem, wydawanie kluczy i przyporządkowywanie do poszczególnych pokojów. W ten sposób Twoja praca obejmuje także obowiązki recepcjonisty. Ty też odpowiedzialny jesteś za bezpieczeństwo obiektu, zamykanie i otwieranie wejść, wydawanie przepustek oraz udzielanie wszelkich informacji turystycznych i organizacyjnych gościom hotelu. Ze wszystkich poczynań, a także zauważonych usterek, nieprawidłowości czy podejrzanych zachowań musisz składać raporty szefowi i organom ścigania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Do tego dbać musisz o utrzymywanie porządku w portierni.

Portier – ile możesz zarobić?

Praca portiera jest wymagająca, często odbywająca się w systemie zmianowym. Niestety, nie zawsze przekłada się to na odpowiednio wysokie zarobki. Przeciętnie portierzy w Polsce, wedle badań, zarabiają między 1700 zł netto a 2700 zł netto. Bywa, że oferty pracy formułują stawki godzinowe – około 15 – 20 zł brutto za godzinę. Więcej zarobić możesz w drogich hotelach, ale tam wymagania są bardzo wyśrubowane. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *