Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca Pracownika Deratyzacji, Dezynfekcji i Dezynsekcji?

Pracownik DDD zajmuje się trzema zasadniczymi sprawami:

  • deratyzacją – czyli usuwaniem szkodzących gryzoni, tj. szczury czy myszy, które zagnieździły się w piwnicy lub polu,
  • dezynfekcją – czyli odtruwanie budynku z substancji szkodliwych, tj. trujące gazy, wirusy, bakterie albo grzyby,
  • dezynsekcją – czyli usuwanie insektów – niszczone są siedliska owadów czy stawonogów, które zaatakowały pole lub budynek. Tyczy się to także mrówek i karaluchów.

Mimo że nazwy są do siebie zbliżone i potrafią się pomylić, oznaczają nieco innego rodzaju oczyszczanie terenu czy pomieszczenia ze szkodników. Wymagają też nieco innego podejścia do tematu, użycia innych specyfików. A efekty Twojej pracy będzie można ocenić dopiero po czasie.

Pracownik Deratyzacji, Dezynfekcji i Dezynsekcji – jak się to robi?

Po przyjęciu zgłoszenia wyruszasz w teren. Tam musisz ocenić rodzaj zagrożenia oraz stopień jego wystąpienia. Przeszukujesz całe pomieszczenie, budynek lub teren. Analizujesz, gdzie znajdują się siedliska szkodników, w jak dużej ilości tam zamieszkują, gdzie mają drogi wyjścia, ucieczki i migracji. Następnie musisz dobrać odpowiedni rodzaj zniszczenia tych szkodników. Sposobów jest kilka, lecz za każdym razem musisz działać tak, aby nie uszkodzić mienia ani tym bardziej nie stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Jakie masz dostępne środki?

Pracownik Deratyzacji, Dezynfekcji i Dezynsekcji – sposoby pracy

Pierwszą formą jest oczywiście wytrucie gryzoni lub mikrobów. Robisz to poprzez proste rozpylanie w powietrzu i po powierzaniach środków zabójczych, na które szkodniki nie są odporne. Możesz też stosować chemiczne trutki i pułapki – to ma zastosowanie przy deratyzacji. To najczęstsza forma pracy DDD, choć najbardziej inwazyjna. Bardziej finezyjną jest posłużenie się prawami natury. Wpuszczasz na dezynsekowany teren jakiś inny gatunek owadów, który nie zagraża człowiekowi za to wyjada szkodniki. Kolejnym sposobem jest emitowanie ultradźwięków, których częstotliwość fal drażni i przegania szkodniki. Możesz też dezynfekować stajnie, w których rozprzestrzenia się choroba zakaźna wśród bydła albo drobiu. Każde zlecenie jest inne i wymaga indywidualnego podejścia.

Pracownik Deratyzacji, Dezynfekcji i Dezynsekcji – warunki pracy

Na ogół pracujesz w terenie, DDD to zajęcie usługowe. Godziny pracy też mogą być nie zawsze regularne, zależą od ilości zleceń i czasu potrzebnego na dojazd. Pracujesz w różnych miejscach – w piwnicach, pomieszczeniach użytkowych, na polach uprawnych, we wspomnianych oborach. Do czynienia masz stale ze szkodliwymi substancjami, stąd musisz stosować środki ochrony. Często też pracujesz w zespole – około 2 – 4 osobowym. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *