Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca pracownika na zmianie nocnej?

Definicja pory nocnej w kodeksie pracy nie oznacza po prostu momentu, gdy robi się ciemno. To okres 8 lub 10 godzin, odbywających się w sposób nieprzerwany pomiędzy 21.00 a 7.00. Prawo daje możliwość lekkiej modyfikacji tych widełek. Wynikać to może z potrzeb pracodawcy, które to z kolei wynikają z charakteru danej działalności. Tym samym pracodawca może ustalić „nockę” dla danego pracownika przykładowo w godzinach 22 – 6, 23 – 7 czy 21 – 5. Może wyznaczyć te same godziny dla wszystkich pracowników lub dla każdego z osobna. Ważne, aby przestrzegana była zasada ilości godzin przepracowanych w ciągu tygodnia. Pracodawcy, który łamie zasady dotyczące pracy nocnej, grozi kara grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł.

Pracownik na zmianie nocnej – pora nocna w regulaminie

Szef musi zdecydować się na konkretne godziny odbywania zmiany nocnej. Ta nie może się zmieniać w zależności od jego widzimisię. Konkretne godziny odbywania się zmian nocnych muszą zostać formalnie obwieszczone, na piśmie. Możliwe formy to regulamin, zbiorowy układ pracy lub polecenie służbowe dla danego pracownika. Tą ostatnią musisz, jako pracownik, otrzymać w ciągu 7 dni od rozpoczęcia pracy. Co ważne, jeśli pracodawca nie dopilnuje tego obowiązku – prawo uznaje, że w danym zakładzie pora nocna obowiązuje nieprzerwanie przez cały okres 21.00 – 7.00. Tym samym każda przepracowana przez Ciebie godzina w tym okresie, zalicza się jako nocna i należy Ci się za nią większe wynagrodzenie.  

Pracownik na zmianie nocnej – zasady

Praca w nocy z racji jej specyficznego charakteru, jest bardziej wyczerpująca. Tym samym prawo nakłada pewne ograniczenia wobec jej odbywania. Istnieje zakaz pracy nocnej dłuższej niż 8 godzin z rzędu, jeśli praca jest niebezpieczna, wymaga wysiłku fizycznego lub umysłowego. Wszystkie nocne prace muszą zostać wyraźnie wykazane przez pracodawcę. Zakaz ten nie obowiązuje, jeśli w imieniu pracodawcy zarządzasz zakładem lub jeśli praca polega na ratowaniu życia, mienia, środowiska naturalnego lub usuwania skutków awarii.

Pracownik na zmianie nocnej – kto nie może pracować w nocy?

Pracodawca musi zgłosić każdego pracownika, który pracuje u niego w nocy do Inspekcji Pracy. Istnieje kilka kategorii pracowników, wobec których prawo nie pozwala by zatrudniać ich na zmianie nocnej. Są to osoby małoletnie, kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne, o ile nie wyrażają na to zgody. Jeśli jesteś opiekunem prawnym dziecka poniżej 4 lat, również masz prawo odmówić pracy w nocy.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *