Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca pracownika pralni?

By zdobyć pracę w pralni nie trzeba specjalnego wykształcenia. Wystarczy nawet podstawowe. Pracodawców bardziej interesuje Twoja kondycja fizyczna, umiejętności organizacyjne. Oraz przejawianie dyspozycyjności, sumienności, dokładności, dobry wzrok i słuch.

Pracownik pralni – pralnia chemiczna

Pralnie chemiczne obsługują głównie klientów indywidualnych. Ci mogą przynosić swoje ubrania, niekiedy bardzo eleganckie i delikatne oraz firanki, pościele, obrusy czy inne włókniane ozdoby. Przyjętą lub przydzieloną Tobie odzież musisz odpowiednio oznakować. Następnie musisz przygotować ją do prania – sprawdzić, czy nie ma czegoś w kieszeni, doglądnąć gdzie znajdują się plamy i jakiego typu. A następnie zdecydować o technice – nie każdy materiał można prać w tej samej temperaturze lub przy użyciu tych samych detergentów. Odzież wkładasz do specjalnego agregatu chemicznego i wybierasz program prania. Po wszystkim musisz jeszcze ubrania klienta wysuszyć, wyprasować, spakować i wydać.

Pracownik pralni – pranie na mokro

Nieco inaczej wygląda praca w pralni piorącej na mokro. Pracuje ona przeważnie na usługi większych zamawiających – hoteli, restauracji, szpitali czy zakładów produkcyjnych. Charakteryzuje się to miejsce zatem znacznie większą skalą samego procesu prania. Podobnie jak w chemicznej wszystko zaczyna się od przyjęcia ubrań, segregacji i oznakowania. Dokonujesz podobnych oględzin, następnie umieszczasz ubrania w wielkiej pralnicy i wybierasz program. Potem przychodzi czas na odsączanie za pomocą prasy, wirówki lub suszarki. Wypraną odzież maglujesz, fasonujesz lub prasujesz. I przygotowujesz do odbioru.

Pracownik pralni – jakie jeszcze są zadania?

Oprócz tego w pralni zajmować możesz się też funkcją porządkową, transportową, organizacyjną, marketingową czy administracyjną. Są potrzebni pracownicy od zaopatrzenia w środki piorące oraz konserwatorzy urządzeń.

Pracownik pralni – ile możesz zarobić?

Przeważnie w Polsce pracownicy pralni, zarówno tych chemicznych jak i na mokro, zarabiają około 3000 – 4000 zł brutto. Wiele zależy od konkretnej pralni, ilości klientów, Twojej formy zatrudnienia i stażu pracy. Jeszcze więcej możesz zarobić jako właściciel pralni chemicznej lub samoobsługowej. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *