Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca pracownika transgranicznego?

Praca za granicą Polski nadal jest często wybierana. W wielu branżach zachodnie zarobki są po prostu wyższe. Niejednokrotnie są też niższe podatki, a także pracodawcy oferują pozapłacowe benefity. Bywa oczywiście, że jest gorzej niż gdybyś pracował w Polsce. Niemniej zjawisko pracy Polaków w zagranicznych przedsiębiorstwach jest nadal bardzo częste. Niczym niezwykłym jest zatrudnienie w firmie zagranicznej, która ma siedzibę w Polsce. Jest wielu pracowników sklepów, firm usługowych, handlowych czy produkcyjnych. Unia Europejska sprawia, że elastyczność w doborze miejsca zatrudnienia jest znacznie większa.

Pracownik transgraniczny – praca za granicą

Nieco inaczej prawnie wygląda sytuacja osoby, która mieszka w pobliżu granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją albo Litwą. Mieszka w Polsce, ale każdego dnia dojeżdża do pracy w tych krajach, choć realnie jest to tylko kilka lub kilkanaście kilometrów od jej domu. Nie czeka na granicy, gdyż nie ma kontroli. Ale nie pracuje w Polsce. Jak wygląda jej stan prawny?

Pracownik transgraniczny – definicja prawna

Pracownik transgraniczny to pojęcie unijne. Oznacza pracownika, który na stale mieszka w jednym kraju UE, ale pracuje w innym. Nie chodzi o zatrudnienie w podmiocie o siedzibie zagranicznej. Chodzi o fizyczne przemieszczanie się na terytorium innego państwa w celach służbowych. Ważne, żeby robił to przynajmniej raz na tydzień. Co taka sytuacja oznacza? Że taka osoba podlega naraz dwóm systemom prawnym. Kraju, w którym mieszka i kraju, w którym pracuje.

Pracownik transgraniczny – ubezpieczenie i warunki

Jak to wpływa na pracę, rozliczenia i ubezpieczenie pracownicze? Przejazd jest swobodny – zapewnia to uczestnictwo Polski i naszych unijnych sąsiadów w strefie Schengen. Kwestie podatkowe są bardziej skomplikowane i na ogół sprowadzają się do umowy między danym krajem a RP. Co zaś z ubezpieczeniem? Prawo unijne mówi, że korzystać możesz z opieki zdrowotnej tam, gdzie jesteś zatrudniony oraz w innych krajach do pułapu, jaki kraj zatrudnienia oferuje. To oznacza, że leczyć możesz się zarówno w Polsce jak i tam, gdzie pracujesz. Musisz jedynie zadbać o uzyskanie formularza S1, który wydaje adekwatny zakład ubezpieczeń – w Polsce jest to oczywiście ZUS. Z kolei ubezpieczenie społeczne, w tym emerytalne, to inna sprawa. Składki de facto płacisz w kraju, gdzie pracujesz. Jeśli jest tak co najmniej od roku, masz prawo do dwóch ubezpieczeń. Ty i członkowie Twojej rodziny, którzy też mieszkają na stałe w Polsce. A co z zasiłkiem dla bezrobotnych? Jeśli do pracy za granicę jeździsz rzadziej niż raz w tygodniu, możesz wnioskować o zasiłek w Polsce.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *