Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca projektanta opakowań?

Każde opakowanie, które będziesz projektował oprócz walorów estetycznych musi mieć przede wszystkim zastosowanie praktyczne, ochronne wobec zawartości oraz spełniać rolę przyciągającą uwagę klienta. A zatem musisz połączyć kilka zmiennych w projektowaniu opakowań. W zależności od oczekiwań firmy, możesz projektować sam wygląd graficzny lub opracowywać od podstaw całą bryłę złożoną z kartonu, lub innego materiału. Tym samym przyda Ci się nieco wiedzy inżynierskiej.

Projektant opakowań – projekt opakowania

Taki projekt musi uwzględniać odpowiednio ergonomiczne gabaryty, proporcje oraz wagę – opakowanie nie może być zbyt ciężkie. Zwłaszcza jeśli produkt przeznaczony jest do bardzo masowej dystrybucji, które w sklepie do ręki wziąć może nawet dziecko. Niekiedy projekt graficzny musi uwzględniać już standaryzowane rozmiary paczek – chociażby te służące do przesyłek pocztowych albo kurierskich. Innym razem zlecony będzie Ci projekt opakowania o już istniejącym kształcie i rozmiarze, ale wymagający marketingowego liftingu. Ten aspekt z kolei wymaga nieco wiedzy na temat reklamy i środków wyrazu, które służą zwiększeniu sprzedaży. Bywa też, że opakowania mają charakter wyłącznie użytkowy lub informacyjny, na przykład na potrzeby jednej firmy czy urzędu. W takim wypadku liczy się przejrzystość, minimalizm i ograniczona estetyka.  

Projektant opakowań – nie tylko pudełka

Oczywiście opakowania to nie tylko prostopadłościenne bryły, lecz także walce, stożki albo inne bardzo niestandardowe kształty. Złożone mogą być z kartonu o rozmaitej fakturze i grubości, ale też z plastiku, szkła albo poliestru. Przy tworzeniu projektu uwzględnić musisz nie tylko sam wygląd, ale i docelowo zastosowane materiały. Nadruki, farby czy naszywki nie mogą być zbyt inwazyjne wobec materiału opakowania, by go zwyczajnie nie zniszczyć lub ograniczyć trwałość podczas transportu. Oprócz tego projektować możesz torebki ozdobne, prezentowe, papierowe torebki do jedzenia na wynos albo foliowe woreczki na bakalie. Wszystko zależy od zamówienia czy potrzeb firmy. 

Projektant opakowań – projekt i nadzór nad procesem

W niektórych przedsiębiorstwach będziesz jedynie członkiem zespołu, w którym każdy ma ścisły podział obowiązków. W innych z kolei odpowiedzialny będziesz za szerszy proces związany z produkcją opakowań. Projekt to jedno, ale na Twojej głowie pozostaje także jego prawidłowe wdrożenie. To wymagać będzie stałego kontaktu z działem zamówień, wewnętrznym działem reklamy, który dostarczy Ci wytycznych oraz nadzoru nad fizycznym tworzeniem opakowań w drukarni albo fabryce. 

Projektant opakowań – warunki pracy

To praca w dużej mierze biurowa, choć o elastycznych godzinach pracy. wymagana będzie przede wszystkim terminowość i dyspozycyjność. Nowe produkty w nowych opakowaniach muszą trafić na rynek zgodnie z planami sprzedażowymi, a zatem nie wchodzą w grę opóźnienia. Korzystać będziesz z fachowych programów komputerowych (graficzne takie jak Adobe Illustrator czy Photoshop, środowiska wizualizacyjne np. Cinema lub konstruktorskie – Auto Cad) oraz, o ile to potrzebne, ze specjalnego kontrolera służącemu przenoszeniu ręcznego rysunku na ekran komputera. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *