Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca scenografa?

Praca scenografa polega na opracowywaniu kompleksowego projektu dekoracji planu jakiegoś wydarzenia. W klasycznym rozumieniu chodzi o scenę teatru, ale także o plan filmowy, plan reklamowy, scenę koncertu, konferencji, festiwalu czy nawet dekoracja eventu w sieci sklepów. Wszystko zależy od miejsca, w którym pracujesz i jakiego rodzaju projekty wykonujesz.

Scenograf – praca nad projektem

Opracowywanie scenografii nie dzieje się z dnia na dzień. To dość długi i kilkuetapowy proces. Najpierw musisz skonsultować się z reżyserem wydarzenia. Poznać jego wizję, dopytać o szczegóły i ustalić wspólną koncepcję. Podczas tych konsultacji poznajesz poszczególne etapy spektaklu, konieczne elementy do zmiany podczas jego trwania, sekwencję scen. Potem obserwujesz konkretne miejsce czy scenę. Zapoznajesz się z jej warunkami wizualnymi i obiektowymi – czyli jak jest duża, jak oświetlona i na jakie możliwości pozwala. Następnie przechodzisz do praktycznego działania. Przenosisz ustaloną wizję na papier. Tworzysz projekt papierowy lub komputerowy. Pamiętaj jednak, aby był on adekwatny do rodzaju wydarzenia, środki wyrazu pasowały do charakteru spektaklu oraz były dostosowane do wieku i percepcji odbiorców. Ważnym aspektem są też względy praktyczne. Scenografia musi być wykonana z typowych i dostępnych materiałów, uwzględniać warunki lokalowe (czyli być realne do fizycznego wykonania), a także możliwe do szybkiej modyfikacji czy zmiany lokalizacji, gdzie tego wymaga scenariusz wydarzenia.

Scenograf – współpraca ze specjalistami

By stworzyć nową scenografię nie wystarczy napisać projekt i go wysłać. Aż do premiery jesteś w stałym kontakcie z reżyserem i wykonawcami Twojej wizji. Uczestniczysz aktywnie w tworzeniu scenografii, współpracujesz – a niekiedy także organizujesz i nadzorujesz ich pracę – z tapicerami, stolarzami, oświetleniowcami, monterami czy grafikami. Przykładowo w teatrze głównym Twoim partnerem może być kostiumolog. Uczestniczysz w próbach i do końca nanosisz niezbędne poprawki.

Scenograf – warunki pracy

Część swojej pracy możesz wykonywać w domu, na komputerze w lub w zeszycie – wykonanie projektu nie wymaga mobilności. Sporo jednak czasu spędzasz na wspomnianych próbach pokazów czy wydarzeń. Mimo że w wielu miejscach pracujesz etatowo, Twój czas pracy może być elastyczny. Ty zaś rozliczany jesteś z wyników, tzn. wymiernego wpływu Twojej scenografii na pomyślność i sprawność przebiegu wydarzenia. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *