Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca seksera? Dlaczego dokonuje się selekcji?

Rozróżnianie płci drobiu hodowlanego ma bardzo dużo sensu. I to jeszcze na etapie pisklaków, gdy przed nimi cały specyficzny dla ich przeznaczenia proces rozwojowy. Samice na ogół przeznaczane są do znoszenia i produkcji jaj. Samce, takie jak koguty czy kaczory, czeka po kilku miesiącach wzrastania i karmienia, ubój w celach przemysłowych. Pozyskuje się z nich mięso, tłuszcz, kości oraz do pewnego stopnia także pióra. Stąd tak istotna jest selekcja jeszcze na etapie pisklęcia oraz dokładność w tej selekcji.

Sekser – profesjonalne rozpoznanie płci kurczaka

O ile rozpoznawanie typowych cech płciowych krów, koni, psów czy kotów nie jest szczególnie skomplikowane, rzecz ma się zupełnie inaczej w przypadku drobiu. Dla amatora każde pisklę, niezależnie od płci, wygląda identycznie. W istocie też tak jest – co prawda samce, np. koguty, mają typowe dla nich narządy płciowe. Jednak na tym etapie rozwojowym są bardzo mało rozwinięcie i niespecyficzne. A zatem musisz rozpoznawać płeć kurczaków na podstawie innych przesłanek. Jedną z metod jest oczywiście doszukiwanie się istnienia prącia – robi się tak u kaczorów, gdyż dla tych ptaków jest ono na tym etapie najbardziej widoczne.

Sekser – dokoywanie selekcji

Samice ptaków z kolei możesz poznać po istnieniu charakterystycznego bębenka rezonacyjnego w tchawicy. Kolejną metodą, używaną w przypadku kurczaków, jest delikatne uciskanie na brzuch tak, aby wyłoniła się końcówka jelit. Niewielka wypukłość, która jeśli wtedy się objawia – wskazuje na koguta. Najbardziej inwazyjną metodą jest stosowanie endoskopu. Musisz używać go bardzo delikatnie, żeby zwyczajnie nie zranić i nie uszkodzić kurczęcia.

Sekser – co, jeśli popełnisz błąd?

Nie trzeba zatem przekonywać, że jest to praca wymagająca uwagi. Nie pomaga fakt, że kurczaków do przebadania dziennie są tysiące lub nawet dziesiątki tysięcy. A nawet 40 % jednodniowych kurcząt wykazuje cechy typowe dla obu płci – są po prostu na bardzo wczesnym etapie rozwojowym. Błędy zatem się zdarzają, nawet najbardziej doświadczonym sekserom. Drobny margines jest wpisany w strategię przedsiębiorstwa i są tego świadomi zarówno hodowcy kurcząt jak i ich nabywcy w ilościach przemysłowych. Jednak duży – przekraczający kilka czy kilkanaście procent – odsetek błędów jest niedopuszczalny. Powoduje zaburzenie obrotu gospodarczego pomiędzy kontrahentami i w konsekwencji spore straty.

Sekser – warunki pracy

Pracujesz u swojego pracodawcy, przeważnie na sporej hali. Praca ma charakter stojący lub siedzący, co przez wiele godzin w ciągu dnia nie wpływa korzystnie na Twój kręgosłup lub układ krążenia. Poddana próbie zostaje także wytrzymałość Twoich oczu. Musisz bardzo skupiać wzrok na detalach, spoglądać z bliska co może skutkować krótkowzrocznością. Musisz wykonywać ćwiczenia relaksujące mięśnie ciała i oczu. Pracuje się często na akord, a kurczaków jest tysiące na dzień. Praca jest monotonna, choć stale wymagająca uwagi.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *