Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca socjoterapeuty?

W pracy socjoterapeuty zajmować się będziesz głównie dziećmi i młodzieżą, którzy przeżywają nasilone problemy adaptacyjne czy rozwojowe. Do Ciebie należy opieka nad osobami nieśmiałym, wycofanymi albo wręcz nadpobudliwymi. Osobami, które mają problemy z nawiązaniem kontaktów koleżeńskich, przejawiają lęk przed społecznością, łatwo przyjmują pozycję kozła ofiarnego, mają problemy z poradzeniem sobie z trudnościami, porażkami, niską samoocenę. W konsekwencji też mają problemy w nauce, popadają w nałogi, depresję czy nawet konflikt z prawem.

Socjoterapeuta – metody terapeutyczne

Socjoterapia ma na celu zmianę postawy takiego dziecka, nastolatka lub nawet osób z jego otoczenia – rodziców, rodzeństwa. Zajęcia mają charakter korekcyjno – wychowawczy. Pomagają młodemu pacjentowi prawidłowo nazwać swoje problemy, samodzielnie je zdiagnozować oraz znaleźć przyczynę. Następnie, stopniowo, zmieniać swoje nastawienie, naukę odreagowywania trudnych emocji, rozładowywanie agresji i stresu bez sięgania po przemoc czy używki. Masz prawo reagować w sytuacjach kryzysowych – jeśli dochodzi do przemocy w rodzinie, alarmować Policję i instytucje opieki społecznej. Metod jest wiele, zarówno w pracy indywidualnej jak i grupowej, która okazuje się skuteczniejsza.

Socjoterapeuta – praca w grupach

Zajęcia grupowe prowadzone są w środowisku rówieśników. Często dzieli się je na zajęcia z 6-8 latkami, 9-10-latkami, 11 – 13-latkami, młodzieżą z klas 7-8 oraz młodzieżą w grupie 15+. Co to daje? Na etapie rozwojowym, w którym są dzieci dotykające ich patologie, wykluczenie społeczne i problemy adaptacyjne są o tyle szkodliwe, że wpływają na chwiejną i kształtująca się świadomość. Bardzo trudno wyeliminować takie zaniedbania w wieku dorosłym. Zajęcia mają swój program i są oczywiście dostosowane do wieku. Ideałem jest, gdy dzieci w ogóle nie odczuwają, że biorą udział w terapii – prowadzone są zabawy, zajęcia edukacyjne. Dzieci uczą się kreatywność, reagowania na poczynania innych, wymiany opinii a przy tym mają podporę w postaci socjoterapeuty.

Socjoterapeuta – warunki pracy

Twoja praca polega na prowadzeniu takich zajęć. Układaniu indywidualnego toku i programu do każdej grupy na podstawie zebranych informacji. Nieco inaczej pracuje się z małymi dziećmi, inaczej z wczesnymi nastolatkami, jeszcze inaczej młodzieżą, którą ciągnie do narkotyków. W normalnym toku zajęcia grupowe to cykle spotkań trwający po około godzinę lub dwie. Socjoterapia indywidualna zwykle ma przebieg bardziej złożony o zróżnicowanej częstotliwości. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *