Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca specjalisty ds. funduszy unijnych?

Twoim głównym zadaniem jest efektywne pozyskiwanie środków unijnych dla Twojego klienta lub pracodawcy. Oraz prowadzenie doradztwa w tym zakresie. Wiele zależy od tego, w jakim konkretnie miejscu pracujesz – samorząd, firma komercyjna, firma doradcza. Twój udział jest potrzebny na każdym etapie pozyskiwania dotacji. Uczestniczysz w opracowywaniu strategii finansowej, której kształt zależy od wysokości potencjalnych dotacji. Doradzasz, które konkretnie dotacje można w to wliczyć i z jakich funduszy. Analizujesz te plany i klarujesz konkretne kwoty. Następnie sporządzasz w poprawny sposób wniosek, kompletujesz wszystkie potrzebne załączniki, faktury, instrukcje, certyfikaty. Utrzymujesz kontakt z instytucjami, które zarządzają środkami unijnymi na szczeblu krajowym, monitorujesz proces przyznawania ich i załatwiasz wszystkie potrzebne formalności. Twoja praca jednak nie kończy się na przelewie środków. Jesteś odpowiedzialny za sporządzenie sprawozdań z wydawania środków, kompletowania danych i faktur. Zajmujesz się rozliczeniami finansowymi w kwestii projektów unijnych, współpracujesz ściśle z działami inwestycji i księgowością.

Specjalista ds. funduszy unijnych – warunki pracy

Twoja praca ma w dużej mierze charakter biurowy. Pracujesz na ogół w regularnych godzinach. Wiele spraw, w tym składanie wniosków i sprawozdań, można załatwić elektronicznie lub pocztą, co ogranicza Twoją mobilność. To w dużej mierze praca umysłowa, analityczna. Musisz stale aktualizować wiedzę na temat nowych funduszy i programów unijnych. Wnikliwie sprawdzać, jakie są warunki przyznania i jakich trzeba dopełnić formalności. Jeśli pracujesz w firmie doradczej, dodatkowo przypada Ci obsługa klientów. Obsługa polegająca na pomocy w doborze środków, porady jak napisać wniosek lub sporządzenie go za nich.

Specjalista ds. funduszy unijnych – ile możesz zarobić?

To, ile konkretnie możesz zarobić zależy oczywiście od miejsca, w którym pracujesz. Pensje w urzędach i instytucjach publicznych są raczej usztywnione. Na wolnym rynku decydują Twoje umiejętności i efektywność. Niemniej na ogół na tym stanowisku zarabia się około 3500 – 5000 zł brutto. Zarobisz więcej gdy awansujesz np. na kierownika wydziału w urzędzie lub jako doradca – przedsiębiorca. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *