Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca specjalisty ds. nadzoru technicznego?

W przedsiębiorstwach, zwłaszcza tych budowlanych, produkcyjnych, transportowych czy przemysłowych stosuje się wiele maszyn i urządzeń. Muszą one pracować w sposób niekiedy ciągły i regularny. Uszkodzenia czy niedyspozycja mogą powodować zastoje, a tym samym dys organizację pracy firmy. To z kolei prowadzi do strat finansowych, utraty zaufania klientów. Nieprawidłowy stan techniczny może być też podstawą do nałożenia kar przez organy państwowe. Ktoś w firmie musi zadbać, aby wszystkie urządzenia działały sprawnie. Tym właśnie zajmuje się specjalista ds. nadzoru technicznego.

Specjalista ds. nadzoru technicznego – obowiązki zawodowe

Zadania na tym stanowisku pracy sprowadzają się do monitorowania stanu technicznego firmowych urządzeń. Chodzi o bieżące sprawdzanie tego, jak i czy działają, dokonywanie regularnych przeglądów, wymian podzespołów czy napraw. W wielu firmach obowiązują dość rygorystyczne normy konserwacji. Niektóre z nich są wręcz wymagane prawnie. Tyczy się to przykładowo firmowej floty samochodowej, urządzeń budowlanych czy zasilanych elektrycznie. Stąd musisz na bieżąco dbać o przestrzeganie terminów regularnych przeglądów. Oraz reagować w przypadku uszkodzenia. W razie stwierdzenia nieprawidłowości, musisz zorganizować naprawę lub wymianę sprzętu. Oznacza to konieczność zajęcia się dokonaniem transakcji, ustaleniem warunków z konserwatorem lub serwisem, dopilnowaniem przestrzegania warunków gwarancyjnych.

Specjalista ds. nadzoru technicznego – obowiązki administracyjne

Ze wszystkich czynności – przeglądów, oględzin, stwierdzenia nieprawidłowości i podjętych w związku z tym działań – sporządzasz szczegółowe raporty oraz dokumentację. Zamieszczasz tam notatki, paragony, faktury i umowy. Ty też zajmujesz się katalogowaniem i archiwizowaniem dokumentacji technicznej każdego objętego nią sprzętu w firmie. Oprócz tego możesz być odpowiedzialny za przeprowadzanie szkoleń technicznych wobec nowych pracowników. Uczysz obsługi maszyn, prawidłowej eksploatacji i warunków unikania niepotrzebnych uszkodzeń.

Specjalista ds. nadzoru technicznego – warunki pracy

Swoje obowiązki wykonujesz osobiście – tyczy się to nieco mniejszych przedsiębiorstw, w których zwyczajnie jesteś w stanie ogarnąć ilość sprzętów. Możesz też być częścią większego zespołu specjalistów od nadzoru technicznego. Lub takiemu przewodniczyć. Wtedy dochodzi Ci jeszcze organizacja pracy zespołu, przydzielanie zadań i rozliczanie z ich wykonywania. Poza tym praca ma charakter biurowy i administracyjny – w gabinecie załatwiasz sprawy urzędowe, sporządzasz dokumentację czy zlecasz naprawy. Pracujesz w regularnych godzinach. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *