Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca specjalisty ds. wynagrodzeń?

Zakres obowiązków na tym stanowisku pracy może być różny. Zależy od wielkości firmy, jej wewnętrznej struktury i organizacji. A także od profilu działalności. Czym dokładnie zajmujesz się jako specjalista ds. wynagrodzeń? W niektórych firmach Twoja praca sprowadza się do elementów prostej księgowości. Pracowników jest tak wielu, że potrzeba przynajmniej jednej osoby do obsługiwania terminowości ich wypłat. Aktualizowania kwot, wykonywania przelewów, odliczania podatków, przyznawania benefitów. Musisz potrafić sporządzić listę płac oraz zarządzać nią. Prawidłowo rozliczać pracowników etatowych, zatrudnionych na umowy o dzieło czy współpracowników w formie B2B.  Na tym jednak wcale nie musi się Twoja rola kończyć.

Specjalista ds. wynagrodzeń – nie tylko księgowy

Samo wykonywanie przelewów to jednak robota odtwórcza. Bardziej ambitne jest prowadzenie polityki płacowej w przedsiębiorstwie. W małym biznesie robi to po prostu szef. W dużym zakładzie produkcyjnym, usługowym albo handlowym wskazane jest istnienie czytelnego i czemuś służącego systemu wynagrodzeń oraz zasad przyznawania (lub nie) pozapłacowych benefitów. Ma na to na celu motywowanie pracowników, doprowadzenie do adekwatnego wynagradzania za włożoną pracę, a także – co tu dużo mówić – optymalizowanie wydatków przedsiębiorstwa. Tym właśnie zajmuje się w specjalista ds. wynagrodzeń. Obsługuje w sposób kompleksowy płace w firmie, proponuje program płac, podwyżek, systemu awansu. A także koordynuje sam proces przelewania wynagrodzeń i rozliczania z fiskusem. Przypomina nieco zawody head huntera czy specjalistę ds. HR, jednak skupia się głównie na kwestii płac.

Specjalista ds. wynagrodzeń – polityka płacowa

Czym jest polityka płacowa w firmie? To system ustalania kwot wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach, za konkretną ilość godzin i rodzaj wykonywanej pracy. To także system przydzielania pozapłacowych benefitów, premii, nagród czy innych metod motywacyjnych. Twoim zadaniem jest analiza tego, w jaki sposób pracownicy lub współpracownicy przedsiębiorstwa przykładają się swoją pracą w zysk. Na ile wypracowują dochodów firmie a na ile ich zarobki są za wysokie z punktu widzenia budżetu firmy. A także opracowujesz metody zachęcające – np. partycypacja w zysku, który pracownik wypracował, system awansu, ścieżki kariery itp. Nie podejmujesz co prawda decyzji – od tego jest szef. Wskazujesz rozwiązania w oparciu o zasady technologii produkcji, ergonomii funkcjonowania czy optymalizacji podatkowej.

Specjalista ds. wynagrodzeń – warunki pracy

Praca na ogół ma charakter biurowy. Odbywa się w regularnych godzinach, a zatrudnienie to przeważnie zwykły etat. Rozliczany jesteś z wyników – terminowość wypłat wynagrodzeń pracowniczych, załatwianie formalności z zewnętrznymi urzędami czy opracowywanie strategii płacowej na czas. Proponowane przez Ciebie rozwiązania, gdy przynoszą rezultaty, są także nagradzane premią. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *