Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca takielarz?

Praca w porcie czy na statku to nie tylko nawigacja i przenoszenie ładunków. Statek by sprawnie działał potrzebuje też obsługi technicznej i porządkowej. W tym zajmowanie się takielunkiem. Co to takiego? To określenie na tą część osprzętu żaglowego, którą są wszelkie ruchome i stałe liny, a także podtrzymujące je elementy konstrukcyjne. Nimi właśnie będziesz się zajmował jako takielarz. Twoim zadaniem jest ich montaż i demontaż, dokonywanie korekty, modyfikacji w zależności od potrzeb rejsu czy pogody, a także naprawa i konserwacja lin. Takielunkiem objąć musisz maszty i żagle, ale także pozostałe wymagające tego elementy konstrukcji statku.

Takielarz – obowiązki zawodowe

Najpierw musisz zapoznać się z dokumentacją techniczną statku. Na tej podstawie będziesz wiedział, co konkretnie trzeba zrobić oraz przygotować odpowiednie narzędzia. Użyjesz w pracy lutownicy, nożyc, młotka, zacisków czy wielokrążków. Liny musisz dokładnie odmierzyć i przyciąć, a następnie wykonać z nich węzły czy nawet drabiny. Sporo prac wykonywać będziesz na dużej wysokości – zwłaszcza montowanie olinowania i bloków przy masztach. Do tego dochodzi montaż lin ubezpieczeniowych, ratowniczych i tych przeznaczonych na szalupy. Całość musisz dokładnie sprawdzić metodą prób i testów. W ten sposób uzyskujesz pewność, że takielunek sprawdzi się na morzu.

Takielarz – wymagania zawodowe

Podstawą do tej pracy jest ukończenie odpowiedniej szkoły zawodowej lub przejście branżowego szkolenia. Musisz nauczyć się posługiwać rysunkiem technicznym, wyposażeniem statku oraz nabyć specjalistycznej wiedzy na temat takielunku. Oprócz tego taka praca to wyzwanie dla Twojego zdrowia i cech charakteru – musisz być naprawdę w dobrej kondycji fizycznej, mieć ostry wzrok, brak problemów psychicznych lub neurologicznych związanych z utrzymywaniem równowagi i pracy na wysokościach. A także zręczne palce, dokładność i sprawna motoryka. To także praca odpowiedzialna, wymagająca przestrzegania rygorystycznych norm BHP. Nie ma tu miejsca na brawurę.

Takielarz – zatrudnienie i zarobki

Tego typu pracę możesz dostać przede wszystkim w rejonach nadmorskich. Najczęściej w siedzibach stoczni, ale też bezpośrednio jako członek załogi zatrudniany przez armatora. Pracownia, w której przygotowywać będziesz liny zwie się takielarnią. Zarobić możesz około 3000 – 4000 zł brutto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *