Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca układacza nawierzchni drogowych?

W tej pracy zajmować się będziesz przygotowywaniem, budowaniem, konserwowaniem i naprawianiem rozmaitej powierzchni drogowej. Zarówno zwykłej masy bitumicznej, kostki brukowej, betonu jak i pozostałych warstw, które składają się na całość prawidłowo utworzonej drogi. Używać w pracy będziesz specjalnych narzędzi – niwelatorów, tyczek, poziom, łat, narzędzi ślusarskich, kruszarek, dozowników, sortowników. Oraz maszyn do tworzenia mas bitumicznych czy betonowych, służących do czynienia kruszywa gęstszym, skrapiarek czy walców. Wszystko, co robisz musi być zgodne z dokumentacją techniczną oraz zaleceniami inwestora, projektanta i kierownika budowy. Oprócz tego Twoja praca wykorzystywana będzie w naprawianiu dróg poprzez wypełnianie ubytków lub wymianę całej nawierzchni.

Układacz nawierzchni drogowych – warunki pracy

To zdecydowanie praca fizyczna. Choć odbywa się na świeżym powietrzu, nie pomagają zmienne warunki atmosferyczne (deszcz, upał, mgła, zimny wiatr) oraz unoszące się chemiczne i bitumiczne opary. Nakładaniu warstw drogi towarzyszy hałas, drgania a cały proces wymaga niezwykłej dokładności i staranności. Możesz specjalizować się w konkretnym typie robót lub obsłudze maszyn – np. walca. Praca na ogół trwa ustawowe 8 godzin. Z racji finalizacji projektu, warunków kontraktu, opóźnień w dostawie towarów lub niesprzyjającej pogody ten czas może się wydłużyć, lub modyfikować. Nie pracujesz za to w niedzielę.

Układacz nawierzchni drogowych – wymagania do takiej pracy

Do takiej pracy wystarczy wykształcenie zawodowe uzyskanie w szkole branżowej. Najlepiej w zawodzie związanym z budownictwem dróg i mostów. Możesz też wybrać technikum, jest ono atutem przy awansowaniu na kierownika budowy lub projektanta. Istotne jest, czy masz wyrobione uprawnienia np. do prowadzenia walca i obsługi niektórych maszyn, np. spawalniczych. Dla pracodawców ważne są Twoje umiejętności, ale też doświadczenie i predyspozycje. To praca dla osób o świetnej kondycji fizycznej, dobrym wzroku, słuchu i prawidłowej koordynacji wzrokowo ruchowej. Niepełnosprawności kończyn, poważne alergie lub trudności z oddychaniem raczej dyskwalifikują.

Układacz nawierzchni drogowych – zatrudnienie

Tego typu pracę znaleźć możesz przede wszystkim jako członek firm budowlanych zajmujących się budową dróg, mostów oraz naprawą nawierzchni. Zarobki uzależnione są od Twojego doświadczenia i umiejętności. Zaczynają się od pensji minimalnej a wynosić mogą nawet 3500 – 5000 zł brutto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *