Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca wolontariusza?

Podmiot korzystający z wolontariatu ma obowiązek spisać z Tobą formalną umowę o stosunku wolontariatu. Ten obowiązek następuje, jeśli wolontariat ma trwać powyżej 30 dni. W umowie wykazane muszą być w wyraźny sposób Twoje obowiązki, rodzaj pracy, jakie wykonujesz, dla kogo i w jakich godzinach. „pracodawca” musi zapewnić Ci szkolenie z bhp, obsługi urządzeń – o ile to konieczne, dostarczenia Ci wszystkich potrzebnych materiałów. Wszystkie Twoje prawa i obowiązku muszą zostać wyrażone na piśmie. Twoim obowiązkiem z kolei jest wywiązywanie się z postanowień umowy. Tyczy się to zwłaszcza sytuacji, w której gospodarujesz majątkiem „pracodawcy”. Ze wszystkiego musisz sumienie się rozliczyć. Na Twoje życzenie, „pracodawca” ma obowiązek wystawić Ci pisemne zaświadczenie o Twoim wolontariacie.

Wolontariusz – jaką pracę możesz wykonywać?

W ramach wolontariatu nie możesz prowadzić czynności komercyjnych lub w żaden sposób wpisujących się w działalność gospodarczą Twojego „pracodawcy”. Ten zakaz bardziej dotyczy podmiotu Cię zatrudniającego niż Ciebie, ale musisz wiedzieć, że taki zapis jest w ustawie. Podmiot nie może korzystać z wolontariatu po to, by organizować sobie darmowych pracowników, którzy przyczyniają się do jego prywatnych zysków. Jak jednak może wyglądać praca wolontariusza? Możliwych aktywności jest naprawdę wiele. Za przykład weźmy, chociażby:

  • pomoc osobom potrzebującym – nieodpłatne sprzątanie mieszkań u osób starszych lub chorych, robienie im zakupów, załatwianie formalności czy zwykłe towarzyszenie,
  • działalność promocyjna – nieodpłatne angażowanie się na rzecz jakiejś idei lub przedsięwzięcia. Promowanie zdrowego stylu życia, wrażliwości na dobro zwierząt, dzieci albo osób wykluczonych,
  • praca w szpitalu, hospicjum, w domu spokojnej starości albo w domu dziecka czy na szkolnej świetlicy,
  • organizacja i uczestniczenie w zbiórkach charytatywnych.

Pomysłów na wolontariat jest naprawdę wiele. Podmiot korzystający z Twojej pracy może w ogłoszeniu wskazać pewne podstawowe wymagania. Przykładowo, może potrzebować osób w pewnym wieku, o określonym usposobieniu, światopoglądzie albo kompetencjach. Do pracy w wolontariacie zdecydowanie przydaje się zdrowie, siły fizyczne i mnóstwo wolnego czasu.

Wolontariusz – obowiązki „pracodawcy”

Pracodawca nic Ci nie płaci, ale opłaca koszty podróży, koszty prowadzenia wolontariatu czy ewentualnych kursów lub szkoleń. Oprócz tego „pracodawca” musi Ci zapewnić warunki bezpieczne i higieniczne. Nie może narażać Cię bez Twojej wiedzy na zagrożenia zdrowia lub życia. Musisz być ich świadomy już na etapie sporządzania umowy. Masz prawo otrzymać wszystkie niezbędne środki ochrony osobistej. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *