Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca żołnierza WOT?

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej? To stosunkowo nowy typ sił zbrojny RP, czym stanowią już piąty filar, na którym opiera się armia. Pełnią w niej swoją służbę również żołnierze zawodowi oraz tzw. żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową. Wraz z pojawieniem się WOT, służba TSW ma na celu wsparcie pozostałych rodzajów sił zbrojnych oraz przygotować każdy poszczególny teren obszaru Polski to strategicznego i szybkiego odpierania ewentualnego wroga. Służba przebiega rotacyjni lub w sposób dyspozycyjny. Żołnierz WOT, choć ma na celu współgranie z marynarką, lotnictwem czy regularną piechotą, stanowi samodzielny rodzaj wojsk. Jego dowodzenie ma podobną strukturę. Docelowa liczba aktywnych żołnierzy w ramach WOT to 53 tysiące.

Żołnierz WOT –  podstawowe zadania

Wojska Obrony Terytorialnej to stosunkowo szybkie, tanie i skuteczne siły, które znacząco przyczyniają się do logistycznego zapewnienia bezpieczeństwa militarnego państwu. Podstawowe zadania, które im powierzono to:

  • wraz z wojskami operacyjnymi, wsparcia i elementami układu pozamilitarnego prowadzą działania obronne i operacyjnej,
  • prowadzą własne, samodzielne działania o charakterze niekonwencjonalnym, przeciwdywersyjnym i przeciwdesantowym,
  • zabezpieczają przyjęcie i rozwinięcie sił sojuszniczych we wskazanych rejonach,
  • aktywnie współdziałają z innymi służbami oraz realizują własne działania w ramach zarządzania kryzysowego – są na przykład obecne przy okazji powodzi lub innych klęsk żywiołowych,
  • prowadzą działania informacyjne.

Żołnierz WOT – Obowiązki służbowe

To, co dokładnie będziesz robił w ramach WOT zależy od zajmowanego stanowiska. Jako żołnierz szkolisz się w jednostce w ramach jednego weekendu w ciągu każdego z 11 miesięcy szkolenia. W całego roku z kolei wygospodarować musisz 14 dni na szkolenie podsumowujące. Ogólnie pula szkoleń opiewa na 36 dni w roku. W założeniu zaliczyć masz 124 dni szkoleń w ciągu pierwszych 3 lat. Szkolenia mają na celu nauczenie Cię obsługi broni, przekazać wiedzę strategiczną i taktyczną, poznać broniony teren, jego mocne i słabe strony z punktu widzenia militarnego. A także mnóstwo ćwiczeń sprawnościowych.  Służba w WOT trwa od roku do sześciu lat. Oprócz tego istnieje możliwość jej przedłużania.

Żołnierz WOT – WOT a życie prywatne

W założeniu służba na rzecz WOT nie ma na celu usilnego kolidowania z życiem prywatnym i zawodowym żołnierzy. W czasie pokoju i braku kryzysu, szkolenia i ćwiczenia przeprowadzane są w dni wolne od pracy. Podobnie uwzględniane są święta państwowe i kościelne. Ideą WOT jest aktywizacja osób chętnych do pomocy przy obronie kraju, przy możliwie jak najmniejszym zakłócaniu dotychczasowego trybu życia i pracy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *