Press "Enter" to skip to content

Jak zostać andragogiem?

Andragogika to swego rodzaju odmiana pedagogiki. Z tą różnicą, że zajmujesz się wtedy zawodowo nie dziećmi czy młodzieżą. A osobami dorosłymi. Chodzi o takie osoby dorosłe, które z jakiegoś powodu czują się nie dość dojrzałe. Lub chcą zdobywać albo poszerzać swoje kwalifikacje zawodowe i społeczne. Jako andragog zajmować będziesz się pomocą takim osobom. Jak takim fachowcem zostać?

Andragog – wykształcenie zawodowe

Wykształcenie w tym zawodzie jest istotne. Zdecydowanie pracodawcy preferują to wyższe pedagogiczne. Nie zawsze wystarczy licencjat – optymalnie musisz osiągnąć tytuł magistra pedagogiki, wybierając uprzednio specjalizację zawodową – andragogika czy edukacja dorosłych. Nazwa specjalizacji może się nieco różnić w zależności od uczelni, w której będziesz zdobywał zawód. Nie jest też zamknięta dla Ciebie droga do pracy androgoga, jeśli po maturze wybrałeś studia psychologiczne lub socjologiczne. W wielu uczelniach, na tych kierunkach również istnieje możliwość wyboru specjalizacji andragogicznej. Albo podjęcie takich studiów w trybie podyplomowym.

Andragog – kursy dodatkowe

Pracodawcy poszukują osób, które w dość kompleksowy sposób potrafią obsługiwać rozmaite typy osobowości. Stąd teoretyczna wiedza może okazać się dla nich niezbyt przekonującą kompetencją. Mile widziane jest, abyś ukończył oprócz studiów specjalne kursy zawodowe – trener andragogiki, doradztwo zawodowe, warsztat coachingowy czy gerontologia. Tak, osoby starsze również szukają spełnienia zawodowego i potrzebują usług andragoga.

Andragog – doświadczenie zawodowe

Samo wykształcenie zawodowe daje wiele – dostarcza Ci wiedzy, uczy warsztatu zawodowego i pozwala na zdobycie nieco doświadczenie. Zwłaszcza poprzez obowiązkowe praktyki zawodowe do zaliczenia. Te możesz wykonywać w ośrodkach doradztwa zawodowego, w szkołach specjalnych albo w prywatnych gabinetach androgogów, którzy potrzebują asystentów. A zatem praktyka wiele daje, ale jednak ważne jest też posiadanie pewnych własnych – wrodzonych czy też nabytych – cech osobowościowych. Co jednak tak naprawdę jest potrzebne w tym zawodzie?

Andragog – predyspozycje zawodowe

To zdecydowanie praca dla osób ciekawych ludzi. Musisz zwyczajnie chcieć ich poznawać, rozmawiać z nimi oraz czuć wewnętrzny imperatyw do tego by im pomagać. To zajęcie dla osób posiadających wysoką ciekawość poznawczą, zainteresowanych zjawiskami psychologicznymi i społecznymi. A także dla osób, które zwyczajnie potrafią rozmawiać z tego typu klientem – istotna jest asertywność, odporność na stres, samodzielność, komunikatywność

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *