Press "Enter" to skip to content

Jak zostać asystentem ds. kwalifikacji i walidacji?

Procesy kwalifikacji i walidacji odbywają się w każdej większej firmie produkcyjnej. W skrócie chodzi o dokonywanie testów jakościowych i użytkowych pod kątem funkcjonalności, bezpieczeństwa i spełnienia prawnych i branżowych norm. Następnie na podstawie testów przyznanie lub nie statusu walidacji – czyli certyfikatu dopuszczalności obiektu do użycia, spożycia czy sprzedaży. Dotyczyć może to wielu branż – farmaceutycznej, elektronicznej, żywnościowej czy odzieżowej. W każdej z produkcyjnych firm potrzebny jest zespół specjalistów dokonujących testów zarówno na użytek wewnętrzny do produkcji jak i zewnętrzny – by móc swoje wyroby sprzedawać. To stanowisko wymaga jednak doświadczenia, minimum kilkuletniego. Możesz go zdobyć, zatrudniając się jako asystent ds. kwalifikacji i walidacji. Wykonujesz wtedy czynności głównie pomocnicze i dokumentacyjne. Przeprowadzasz pod okiem przełożonego część testów – w przypadku farmacji może być to sprawdzanie jakości chłodziarek czy komór laminarnych. Sprawujesz nadzór nad zespołem serwisantów, którzy mają za zadanie naprawić stwierdzone usterki, sporządzasz dokumentację kwalifikacyjną i walidacyjną wedle wytycznych.

Asystent ds. kwalifikacji i walidacji – wymagania na stanowisko

Faktem jest, że na stanowisko asystenta wymagania są nieco niższe niż wobec pełnosprawnego specjalisty ds. kwalifikacji i walidacji. Przykładowo możesz się starać o tę pracę bez doświadczenia, zaraz po studiach (choć jego posiadanie jest niezmiernym atutem). Musisz jednak zdecydowanie orientować się w branży – mieć wyższe wykształcenie kierunkowe (w zależności od branży – farmacja, biotechnologia, mechatronika, technologia żywności czy robotyka) oraz zdolności techniczne i organizacyjne. Musisz opanować zasady sporządzania dokumentacji walidacyjnej, jak choćby GDP i GMP, co ma częste zastosowanie w farmacji. Truizmem jest wspominać o obsłudze komputera, elastyczności, dobrej organizacji swojej pracy i nastawieniu na pokonywanie wyzwań.

Asystent ds. kwalifikacji i walidacji – zatrudnienie i zarobki

Zatrudnienie znaleźć możesz dokładnie w tych samych podmiotach, w których pracują specjaliści ds. walidacji i kwalifikacji. To głównie firmy produkcyjne, ale także wykonujące audyty na zlecenie klientów. Jako asystent zarobisz mniej niż regularny walidator i kwalifikator w  okolicach pensji minimalnej, do około 3500 zł brutto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *