Press "Enter" to skip to content

Jak zostać asystentem niepełnosprawnego?

Pracując z osobą niepełnosprawną jako jej asystent, możesz wykonywać wobec niej dwa rodzaje usług. Te o charakterze opiekuńczym i te rehabilitacyjne. Najczęściej praca będzie od Ciebie wymagała obu tych rodzajów czynności. Twoim zadaniem jest zarówno opracowanie planu rehabilitacyjnego dla osoby niepełnosprawnej (o ile rehabilitacja jest w ogóle możliwa). Zadbanie o jego poprawną realizację, dostosowanie warunków lokalowych w jego mieszkaniu, przeprowadzanie ćwiczeń lub zaangażowanie profesjonalnego rehabilitanta. Ale to nie wszystko. Osoba niepełnosprawna, zwłaszcza na wczesnym etapie rehabilitacji, potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach. Mogą być to zwyczajowe robienie zakupów, pomoc w sprzątaniu czy gotowaniu. Ale niekiedy także w bardzo podstawowych czynnościach życiowych – jak wykonywanie codziennej toalety lub karmienie. Wiele zależy od stopnia niepełnosprawności Twojego podopiecznego. Asystent osoby niepełnosprawnej to zatem coś więcej niż zwykły rehabilitant – sprawujesz opiekę zarówno medyczną jak i psychologiczną.

Asystent niepełnosprawnego – wymagania zawodowe

By jednak efektywnie wykonywać swoje obowiązki, musisz posiadać odpowiednie przygotowanie zawodowe. Takie daje wykształcenie, przynajmniej średnie a najlepiej wyższe na kierunkach medycznych. Związanych z rehabilitacją, psychologią, pedagogiką lub oligofrenopedagogiką. Ważne, aby Twoje wykształcenie (a najlepiej i doświadczenie) przekazywało Ci wiedzę medyczną związaną z fizjologią, anatomią i psychologią człowieka, a także metodach rehabilitacji i udzielania pomocy przedmedycznej. To także zajęcie, które sporo wymaga od Twojej osoby. Musisz wykazywać się cierpliwością, odpowiedzialnością, empatią, swego rodzaju poczuciem misji i pasji. Bierzesz odpowiedzialność za podopiecznego, co powoduje, że musisz być niezwykle obowiązkowy, dyspozycyjny i terminowy.

Asystent niepełnosprawnego – warunki pracy

Miejsce, w którym pracujesz zależy w dużej mierze od charakteru niepełnosprawności, która dotknęła Twojego podopiecznego. Może by to jego dom, ośrodek rehabilitacyjny, a także sporo czasu spędzone w terenie. Na przykład na załatwianie spraw urzędowych podopiecznego, robieniu zakupów czy współpraca z ośrodkami pomocy społecznej. Możesz też w tym wszystkim towarzyszyć osobie niepełnosprawnej jako asystent właśnie. Także wtedy jeśli zechce ona pójść do kina, do kościoła lub w odwiedziny. W ramach rehabilitacji wykonujesz proste zabiegi, które nie wkraczają w uprawnienia stricte lekarskie.

Asystent niepełnosprawnego – zatrudnienie i zarobki

Tego typu pracę znaleźć możesz w instytucjach wchodzących w skład publicznej i prywatnej służby zdrowia, w jednostkach opieki społecznej, podległych samorządom. A także w ramach działalności fundacji i organizacji niosącym pomoc niepełnosprawnym. Możesz też prowadzić tego typu działalność jako jednoosobowa firma, rozliczając się bezpośrednio z klientem lub podpisując umowę z NFZ. Zarobki zaczynają się od pensji minimalnej do około 4000 zł brutto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *