Press "Enter" to skip to content

Jak zostać biofizykiem?

Biofizyk to naukowiec, którego zadaniem jest zbadanie fizycznych i chemicznych podstaw procesów życiowych w przyrodzie. A także wpływu czynników zewnętrznych, szczególnie jeśli chodzi o pracę żywych komórek tkanek lub mikrobów. Taka praca to nieustanne badania na poziomie molekularnym, rozwijanie i opracowywanie nowych technik tych badań, wyciąganie wniosków i stawianie tez, które ostatecznie mają na celu wspomóc rozwój medycyny, weterynarii czy biotechnologii.

Biofizyk – predyspozycje zawodowe

Podstawową kompetencją w tym zawodzie jest oczywiście odpowiednie wykształcenie, o czym za moment. Istotna jest gruntowna wiedza z zakresu fizyki, biologii oraz chemii. Samo posiadanie wiedzy teoretycznej to jednak nie wszystko. Nawet jeśli pracujesz jako biofizyk – teoretyk, musi cechować Cię inicjatywa twórcza, zapał do myślenia analitycznego i poszukującego rozwiązań. Musisz być osobą kreatywną, niebojącą się wyzwań a przy tym cierpliwą, dokładną i potrafiącą podejmować racjonalne decyzje dotyczące zastosowanych środków badawczych czy narzędzi. Nie możesz być osobą, która szybko rezygnuje – niekiedy badania trwają latami i wymagają sporo samozaparcia i nastawienia się na postępy bardzo małymi etapami. Przy samych badaniach musisz wykazać się naprawdę dużą koncentracją do wyłapywania istotnych detali, które ostatecznie mogą okazać się kluczowe. Nie bez znaczenia jest sprawność manualna, zręczne ręce po to, by oddziaływać na cząsteczki bardzo precyzyjnie i ostrożnie. To także zajęcie do pracy zespołowej, dlatego powinna cechować Cię asertywność, zaangażowanie i umiejętność podporządkowania się poleceniom służbowym.

Biofizyk – wykształcenie zawodowe

Do tej pracy konieczne jest wyższe wykształcenie, najlepiej na poziomie magistra. Możesz pracować w zawodzie po kierunkach takich jak biofizyka, biochemia, biologia molekularna, bioelektronika, fizyka medyczna lub inne traktujące o tematyce pokrewnej. Nawet jeśli Twoje wykształcenie bazowe jest bardziej ogólne (np. biologia), możesz wybrać odpowiednią specjalizację lub rozwinąć warsztat zawodowy w formie podyplomowej. Bardzo istotne jest śledzenie publikacji naukowych oraz fachowej, elitarnej pracy. w ten sposób pozyskiwać możesz wiedze na temat nowych osiągnięć i udowodnionych tez. By to z kolei robić, musisz biegle posługiwać się angielskim.

Biofizyk – perspektywy zatrudnienia

Pracę biofizyka znaleźć możesz oczywiście w instytucjach naukowych, ośrodkach akademickich oraz laboratoriach badawczych. Te ostatnie mogą należeć do sektora produkcyjnego, medycznego, farmaceutycznego, spożywczego lub kosmetycznego. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *