Press "Enter" to skip to content

Jak zostać brokerem reasekuracyjnym?

Broker reasekuracyjny to odmiana brokera ubezpieczeniowego. O ile ten drugi zajmuje się ogólnie obsługa klientów potrzebujących wybrać dla siebie polisę – zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorstw. O tyle ten reasekuracyjny pracuje wyłącznie dla firm ubezpieczeniowych, które chcą się asekurować. To znaczy – ubezpieczyć własne ryzyko związane z ewentualnością wypłacania odszkodowań i ponoszenia odpowiedzialności w ramach usług ubezpieczeniowych, które sprzedają. To praca wymagająca sporo energii, zdolności analitycznych, umiejętności negocjacyjnych, odporności na stres i szybkie tempo. Myślisz, że to może być coś dla Ciebie? Jak zostać brokerem reasekuracyjnym?

Broker reasekuracyjny – wykształcenie zawodowe

Choć jest to zawód regulowany, prawo nie mówi nic na temat wymogu posiadania wykształcenia. Teoretycznie możesz tym się zajmować nawet po szkole średniej. O ile oczywiście posiadasz odpowiednią wiedzę na temat specyfiki rynku ubezpieczeń, przepisów prawa i zmian gospodarczych. Stąd wskazane jest – na to zresztą zwracają uwagę pracodawcy i sami klienci – abyś przygotował się do pracy poprzez studia wyższe. Dobrym wyborem będą kierunki pokrewne – ekonomia, finanse, prawo. Nie jest to ścisły wymóg. Wielu brokerów reasekuracyjnych ma zupełnie odmienne wykształcenie kierunkowe. Mimo to, są to studia wyższe.

Broker reasekuracyjny – uprawnienia zawodowe

By działać jako samodzielny broker reasekuracyjny, negocjować warunki i dopinać ogromne kontrakty, musisz wpierw nabrać nieco praktyki. Musisz przepracować przynajmniej 2 lata w branży ubezpieczeniowej. Nie musi mieć to miejsca zaraz po studiach – zawsze przecież możesz się przebranżowić. Ważne, aby te 2 lata miały miejsce w ciągu ostatnich 8 przed momentem złożenia wniosku o egzamin. Komisja Nadzoru Finansowego organizuje takowy dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Podejść do niego mogą osoby, które mają przepracowane minimum owe 2 lata. A także nie są pozbawione zdolności do czynności prawnych, nie są karani, mają wykształcenie średnie (dowolne), dobrze rokują, jeśli chodzi o uczciwość w wypełnianiu obowiązków oraz zawarły umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej z racji pracy brokerskiej. Egzamin sprawdza wiedzę z zakresu prawa ubezpieczeniowego, cywilnego i handlowego. Pozytywne zaliczenie go sprawia, że KNF wydaje decyzje zezwalającą Ci na pracę brokera i wpisuje Cię do rejestru brokerów w Polsce.

Broker reasekuracyjny – kiedy nie musisz zdawać egzaminu?

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń daje pewną furtkę. Wymogu egzaminu nie stosuje się wobec osób, które przepracowały przez 5 lat u jednego lub wielu uprawnionych brokerów reasekuracyjnych. A także spełniają pozostałe warunki.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *