Press "Enter" to skip to content

Jak zostać brygadzistą?

Stanowisko brygadzisty spotkać możesz w firmach budowlanych i produkcyjnych. To swego rodzaju kierownik zespołu robotników. Jeśli na nie awansujesz, musisz wiedzieć, że wiąże się to z dodatkowym wynagrodzeniem, ale też i dodatkowymi obowiązkami. Na Twojej głowie leży dyscyplinowanie całego zespołu budowlańców albo pracowników produkcji w firmie. Organizujesz prace zlecone przez szefa lub zleceniodawcę, odpowiadasz za podział obowiązków oraz terminowość wywiązywania się z nich. Choć nie jest to przyjemne, rozliczasz też pracowników z ilości przepracowanych godzin oraz wykonanych w tym czasie efektów. Masz też prawo kontrolować powierzone mienie przedsiębiorstwa, kontrolować sposób i zakres przestrzegania przepisów BHP, prawa budowlanego i stosowania odzieży ochronnej.

Brygadzista – jak nim zostać?

Żeby awansować na brygadzistę musisz wykazać się wpierw przynajmniej kilkoma laty nienagannej pracy w danej firmie. Przyjmuje się, że już po około pięciu latach jest to możliwe, o ile firma potrzebuje tego typu kadr. Do tego w wielu firmach wymagane jest uzyskanie tytułu mistrza w swoim zawodzie budowlanym lub produkcyjnym. Ten możesz osiągnąć przez właśnie staż pracy oraz zdanie specjalnego egzaminu w obliczu Izby Rzemieślniczej.

Brygadzista – wymagania zawodowe

Przede wszystkim musisz być dobrym pracownikiem w danym zawodzie. Stanowisko brygadzisty występuje w niemal każdym zawodzie budowlanym, produkcyjnym czy wytwórczym. Stąd podstawą jest oczywiście zdobycia wykształcenia zawodowego minimum średniego – szkoła branżowa lub technikum. Szanse oczywiście zwiększają studia wyższe, lecz te w wielu rodzajach prac i firmach nie są wymagane ani konieczne. Nie bez znaczenia są też Twoje cechy osobowościowe – w końcu czymś musisz się wyróżniać, skoro szefostwo arbitralnie wskazało Cię na kierownika zespołu. To przede wszystkim pracowitość, dyspozycyjność, lojalność wobec pracodawcy, sumienność, ale też swego rodzaju zdolności przywódcze, negocjacyjne i organizacyjne. Dyspozycyjność to także liczne delegacje, załatwianie spraw urzędowych, kontakt z dostawcami, zaopatrzeniowcami i klientami. Przyda się prawo jazdy kategorii B.

Brygadzista – zatrudnienie i zarobki

Tego typu pracę, jak wspomnieliśmy, możesz dostać we wszystkich firmach budowlanych, produkcyjnych czy wytwórczych. Rzadziej w sektorze rolniczym czy usługowym. Zarobki na tym stanowisku są proporcjonalnie wyższe od tych, które zarabiałeś jako szeregowy pracownik. Średnio o 1000 – 1500 zł wyższe.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *