Press "Enter" to skip to content

Jak zostać doulą? Czym zajmuje się doula?

Kim jest owa doula? To zupełnie oficjalny zawód, widniejący w katalogu pod numerem 532906. Zwie się tam „asystentka kobiety w czasie ciąży i porodu”. To osoba, która towarzyszy kobiecie w trakcie przebywania ciąży. A także jest przy niej gdy rodzi się dziecko. Udziela wsparcia emocjonalnego i daje poczucie bezpieczeństwa. Kobieta, czując, że ma przy sobie w tak ważnej chwili drugą kobietę o przyjaznym nastawieniu, rodzi łatwiej, szybciej i statystycznie zdrowiej.

Doula – skąd pomysł na taki zawód?

Badania naukowe, które prowadzili lekarze Marschall Klaus i John Kennel oraz pani antropolog Dana Raphael wykazały, ze obecność takiej osoby bardzo konkretnie i wymiernie wpływa na ciężarną kobietę. Wpływa w sposób korzystny – kobieta czuje się bezpieczniej, łatwiej się relaksuje i równoważy się szalejąca w tym momencie w jej organizmie gospodarka hormonalna. A to z kolei wpływa na przebieg samej ciąży i porodu. Wszystko kończy się szybciej, często bez potrzeby podawania farmakologicznego znieczulenia i bez potrzeby przeprowadzania cesarskiego cięcia. Wszystko dlatego, że psychika kobiety, która jest zaspokojona przez towarzyszenie drugiej kobiety w tym momencie przeżywa mniej napięć, które nie mają szansy niekorzystnie wpływać na organizm przyszłej mamy. Efekty badań zainspirowały kobiety do takiej pracy, a z roku na rok pomysł na ten sposób zarabiania na życie i pomagania innym jednocześnie zyskał na popularności. Coraz więcej kobiet dostrzega niewątpliwe pozytywy z pracy douli i zwraca się o taką pomoc.

Doula – wymagania zawodowe

Co musisz zrobić by zostać doulą? Nie potrzebujesz specjalnego wykształcenia medycznego. Nie jesteś położną i nie zajmujesz się przyszłą mamą od strony lekarskiej. Istotne jest jednak pewne przygotowanie zawodowe. Takowe dają Ci kursy, które organizują stowarzyszenia polskich douli, szkoły rodzenia, organizacje kobiece i wyznaniowe. A także szereg innych podmiotów pozarządowych. W trakcie zajęć poznasz poszczególne stadia fizjologiczne ciąży, procesy biologiczne zachodzące wtedy w organizmie kobiety. I rodzące to zewnętrzne fizyczne i psychologiczne objawy. Dobre przygotowanie do takiej pracy daje też własne doświadczenie macierzyństwa. W ten sposób jeszcze lepiej rozumiesz potrzeby ciężarnej i potrafisz ją wspierać.

Doula – predyspozycje zawodowe

Jaka zatem powinna być dobra doula? To praca wyłącznie dla kobiet. Męskie wsparcie również kobiecie jest potrzebne, ale to rola jej partnera i ojca dziecka. Ty zaś musisz być wobec niej otwarta, empatyczna i komunikatywna. Do tego powinnaś być cierpliwa, potrafić zachować zimną krew i nie oburzać się na kobietę w ciąży, która może zachowywać się nietypowo. A przede wszystkim, musi Ci się po prostu chcieć! Zaangażowanie i chęć pomocy nie mogą być wymuszone, gdyż wtedy jest zwyczajnie przeciwskuteczna. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *