Press "Enter" to skip to content

Jak zostać drwalem? Sprawdź co robi drwal i czym różni się od pilarza

Drwal czy pilarz? W ofertach pracy albo propozycjach kursów zawodowych na drwala spotkać możesz obie nazwy. To w zasadzie synonimy. Określenie „drwal” jest starsze, jest z nami od wieków i budzi ikoniczne skojarzenia z silnym brodatym panem, który dzierży mocarną siekierę. Siłą własnych rąk ścina grube drzewa. Określenie pilarz jest nowsze. Pochodzi od stosowanych nowoczesnych narzędzi, które stosuje się dziś w pozyskiwaniu i obróbce drewna. Zarówno na cele przemysłowe, lecznicze jak i budowlane. W takiej pracy potrzebny będziesz jako fachowiec.

Drwal – Szkolnictwo zawodowe

Okazuje się, że publiczne szkoły nie oferują nauki tego zawodu. Zarówno technikum jak i szkoła branżowa nie szkolą przyszłych drwali.

Drwal – Kursy zawodowe

Za to istnieją całkiem liczne specjalistyczne kursy zawodowe. Organizują je podmioty prywatne oraz nadleśnictwa. Niekiedy są stacjonarne, innym razem wyjazdowe. O ile spełniasz pewne podstawowe predyspozycje fizyczne i psychologiczne oraz rzeczywiście interesuje Cię taka praca. Kursy dają całkiem kompleksową wiedzę praktyczną i teoretyczną na temat zawodu drwala / pilarza. Wykładowcy nauczą Cię obsługi specjalistycznych narzędzi oraz przeszkolą w zakresie BHP. Co jest szczególnie istotne w tej nieco niebezpiecznej pracy.

Drwal – Zawodowe przygotowanie i uprawnienia

Kursy trwają zazwyczaj około 2 tygodni. Są one płatne, lecz dają dostęp do prawdziwych specjalistycznych narzędzi tj. pilarki, wykaszarki, sprzęt pomocniczy. Zaopatrzony zostaniesz w fachowy ochronny strój – hełm, spodnie, nogawki anty przecięciowe. W cenie wliczany jest dojazd do lasu, catering oraz ubezpieczenie. Całość kończy się egzaminem, który uprawnia Cię do wykonywania zawodów pilarz – drwal oraz operator pilarki.

Drwal – Program kursu

Programy kursów opracowywane są na podstawie wytycznych Ministerstwa Środowiska. Obejmuje on zajęcia z budowy i charakterystyki pilarek, przygotowania jej do pracy. Następnie oczywiście technik ścinania i obalania drzew w warunkach normalnych i niesprzyjających. A także technik przerzynki kłód, dłużyc, okrzesywania ściętego drzewa. Podczas zajęć dowiesz się też jak dodatkowo drewno obrabiać i wykorzystywać je jako surowiec oraz sortymentować je. Oprócz tego zajęcia będą dotyczyły też zasad BHP na stanowisku pilarza – drwala oraz operatora pilarki, zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych i leśnych warunkach. Niektórzy organizatorzy kursów wzbogacają program swoich zajęć o prezentacje konkretnych modeli pilarek i sprzętów drwalskich – w ten sposób uzyskują pomoc finansową od producentów. Firmy szkoleniowe konkurują między sobą o klienta, takiego jak Ty. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *