Press "Enter" to skip to content

Jak zostać dyrektorem ds. jakości?

Jak sama nazwa wskazuje jest to stanowisko kierownicze. Obejmując je bierzesz na siebie odpowiedzialność za nadzór nad przestrzeganiem w firmie przepisów dotyczących jakości oraz przyjętych przed przedsiębiorstwo norm. Które też bazują na wymogach prawnych, ale i na oczekiwaniach konsumenckich. A zatem, w praktyce, koordynujesz działania Działu Jakości, którego jesteś szefem. To oczywiście nazwy umowne, gdyż w każdej firmie może być przyjęte nieco odmienne nazewnictwo. Oprócz tego nadzorujesz prace nad dostosowywaniem nowych lub dotychczasowych produktów do spełnienia deklarowanych norm (jak choćby ISO albo HCCP). Odpowiedzialny jesteś za przygotowanie firmy do przeprowadzanych cyklicznie audytów – innymi słowy nie możesz dopuścić by firma „zaliczyła” wtopę. Jako kierownik oczywiście rozwiązujesz też arbitralnie kwestie sporne dotyczące podejmowanych decyzji biznesowych.

Dyrektor ds. jakości – warunki pracy

W wielu przedsiębiorstwach będzie to zwyczajowa praca biurowa. Prestiż stanowiska sprawia, że przysługiwać Ci będzie osobny gabinet, wyposażony w komputer, służbowy telefon oraz niekiedy także i do dyspozycji będziesz miał samochód. Ma on służyć wyjazdom służbowym, a te mogą być liczne, jeśli na przykład firma ma sieć oddziałów. Choć kierujesz zespołem i na ogół Twoje słowo jest ostateczne, jest to praca stresująca. Potrzeba ciągłego dopilnowywania przestrzegania dość drobiazgowych norm oraz rozliczanie Cię z efektów przez szefostwo, samo w sobie jest presją. Stąd musisz liczyć się z odpowiedzialnością i wymaganym sporym zaangażowaniem w pracę.

Dyrektor ds. jakości – jakie musisz spełnić wymagania?

Dyrektorem ds. jakości możesz stać się na drodze awansu, w wyniku wieloletnich doświadczeń, starań i lojalności wobec firmy. Albo od razu wskoczyć na fotel dyrektora w wyniku przeprowadzanego konkursu. Jednak i wtedy liczyć będą się Twoje kompetencje – wykształcenie (najlepiej to wyższe z techniczne, związane z zarządzaniem jakością i zespołem), znajomość przepisów, procedur i norm jakościowych, a także dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Na Twoją korzyść przemawiać będą wszelkie dyplomy i certyfikaty związane z branżą i materią stanowiska dyrektora ds. jakości. Musisz też przejawiać pewne cechy osobowościowe – swego rodzaju charyzma, zdolności zarządzania, kierowania zespołem, kultura osobista, dyspozycyjność, rzetelność oraz zdolności negocjacyjne.

Dyrektor ds. jakości – ile możesz zarobić?

Z racji tego, że jest to stanowisko kierownicze i wiążące się ze sporą odpowiedzialnością (ewentualne uchybienia w jakości mogą skutkować poniesiem przez firmę kar), ma to odzwierciedlenie także w Twojej pensji. W zależności od kondycji finansowej firmy pensje na tym stanowisku wahają się w okolicach 11 000 – 20 000 zł brutto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *