Press "Enter" to skip to content

Jak zostać ebenistą?

W dawnych czasach ebenista był rzemieślnikiem niezwykle cenionym. Zajmował się wytwarzaniem zdobionych mebli, głównie tych skrzyniowych. Meble zbudowane były często z drogocennego hebanu – stąd źródło francuskiej nazwy tego zawodu. Jego wyroby doceniane i używane były na dworze władców Francji a wiekach XVI, XVII czy XVIII. Wyroby ebenisty były nie tylko oparte o solidne drewno, ale też niezwykły kunszt i techniki zdobnicze. Meble wzbogacane były o klejnoty, reliefy, rzeźby czy elementy porcelanowe. Czasy francuskich królów już dawno przeminęły. Ale nazwa zawodu pozostała. Kogo dziś określa się mianem ebenisty?

Ebenista – kim jest?

Ebenista dziś to nikt inny jak stolarz mebli artystycznych. Potrafi wykonywać stoły, krzesła, kredensy, szafy i inne meble skrzyniowe tak, aby wyglądały pięknie i jednocześnie były funkcjonalne. Potrafi je stylizować na epokę, opierać się na projekcie. Albo stworzyć coś zupełnie unikalnego wedle własnego pomysłu. Jest to zawód rzadki i wymagający specyficznych umiejętności. Jak nim zostać?

Ebenista – stolarskie rzemiosło

Ebenista to szczególny przypadek stolarza. Dlatego od tego powinieneś zacząć. Zawodu stolarza nauczyć możesz się samodzielnie lub w szkole zawodowej o tym właśnie zawodzie. Nauka trwa 3 lata i w jej trakcie część tygodnia spędzasz w prawdziwym zakładzie stolarskim. Na koniec czeka Cię egzamin czeladniczy. Uczysz się podstaw i wyrabiasz w sobie konkretne umiejętności stolarskie.

Ebenista – kursy i studia

Na tym jednak nie koniec. Do pracy jako ebenista nie wystarczy potrafić stworzyć prosty stół. Musisz poznać techniki dekoracyjne, orientować się w cennych i drogich gatunkach drewna, specyfikach pielęgnacyjnych oraz wzajemnym oddziaływaniu między nimi. To zagadnienia z zakresu chemii, biologii czy materiałoznawstwa. Musisz szukać ofert kursów na stolarza mebli artystycznych lub ich renowatora. Dobrym wyborem będzie też wybór studiów wyższych np. na kierunku meblarstwo albo historia sztuki o specjalizacji meblarskiej.

Ebenista – predyspozycje

Co jest ważne w tej pracy? Warsztat, wiedza o materiałach, umiejętności stolarskie. Lecz nie tylko. To praca, która wymaga wiedzy na temat stylistyki poszczególnych epok. Musisz, niczym rzeźbiarz, nie tylko potrafić posługiwać się przyrządami, ale też mieć własną wizję artystyczną. Zmysł, który pozwala tworzyć przedmioty piękne, a jednocześnie wygodne w użytkowaniu. Przydadzą się też typowo usługowe umiejętności miękkie – komunikatywność, asertywność i kultura osobista w kontakcie z klientem. Otwartość na jego pomysły i potrzeby. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *