Press "Enter" to skip to content

Jak zostać ekonometrykiem?

Zajmując się ekonometrią, Twoim zadaniem będzie analizowanie zjawisk zachodzących w ekonomii poprzez korzystanie z narzędzi matematycznych, statystycznych i informatycznych. Nie jest to prosta statystyka – wiele pracy trzeba włożyć w dostrzeganie prawidłowości, tendencji oraz stawiać diagnozy na podstawie modelowych obliczeń. Tego typu analizy wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa do opracowywania strategii marketingowych czy planów rozwojowych. Takiej wiedzy dostarczają im specjaliści – ekonometrycy. Jak zostać ekonometrykiem?

Ekonometryk – wykształcenie zawodowe

W tym zawodzie wskazane jest ukończenie odpowiednich studiów wyższych. Z racji tego, że jest to dziedzina wiedzy, w której liczą się umiejętności matematyczne i wiedza ekonomiczna, najlepszym wyborem będą studia na kierunku informatyka i ekonometria. Oferuje go liczne polskie uczelnie, między innymi AGH w Krakowie, SGGW w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach czy Poznaniu albo uniwersytety w Rzeszowie, Białymstoku czy w Gdańsku.

Ekonometryk – jak wyglądają studia?

Studia mają charakter stopniowy, dzielą się na licencjat i poziom magistra. W programie nauczania zawarte są zagadnienia mające na celu wdrożyć studentów w podstawy ekonomii, zarządzania i finansów. Następnie będziesz musiał się nauczyć metod matematycznych, statystycznych i ekonometrycznych do przeprowadzania analiz zjawisk zachodzących w gospodarce. Zarówno w skali mikro jak i makro. Te analizy służyć będą podejmowaniu możliwe racjonalnych decyzji przez podmioty funkcjonujące w obrocie gospodarczym. Swoje analizy i ustalenia musisz też potrafić przedstawić w formie logicznego raportu czy analizy. W tym pomoże informatyka ekonomiczna – segment zajęć praktycznych dotyczących oprogramowania służącego projektowaniu, programowaniu czy wdrażaniu systemów informatycznych w celach ekonometrycznych. A także nauka administrowania sieci, w które są połączone systemy danej firmy.

Ekonometryk – predyspozycje zawodowe

Ta praca wymaga osób o specyficznym sposobie myślenia – zdolnych do skupienia, spotrzegawczo zwracających uwagę na umykające innym szczegóły oraz posiadająca niezwykłą pamięć do cyfr i danych. Istotne będą pewne zdolności księgowego, logiczne myślenie, wyobraźnia przestrzenna, samodzielność i dokładność w działaniu. To, co z kolei znacząco utrudnia pojęcie takiej pracy to problemy ze wzrokiem, niepełnosprawność intelektualna, zaburzenia psychiczne, emocjonalne czy brak odporności na stres.

Ekonometryk – gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Z umiejętnościami i wykształceniem ekonometryka pracy możesz szukać w kilku rodzajach miejsc. Są to przede wszystkim działy analiz dużych firm – banków, biur maklerskich, urzędów administracji państwowej i samorządowej, ośrodki analizy, badań i przetwarzania danych czy ośrodki statystyczne. Tego typu pracownika potrzebują też firmy produkcyjne, handlowe czy usługowe w celu opracowywania strategii rozwojowych czy inwestycyjnych – sektor finansowy, ubezpieczeniowy, inwestycyjny, żywieniowy, sektor IT czy naukowo – badawczy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *