Press "Enter" to skip to content

Jak zostać etykiem?

Etyka to także dziedzina nauki humanistycznej. Studia wyższe z etyki znajdziesz na wielu polskich uczelniach. Etyka traktuje o wielu dziedzinach życia społecznego, osobistego, gospodarczego. Ma naturę filozoficzną, usiłuje odpowiadać na uniwersalne pytania w oparciu o doświadczenia wieków, mądrość myślicieli, wiedzę naukowców oraz wyzwania przyszłości. Jak wyglądają studia etyki?

Etyk – studia wyższe

By móc korzystać z nobilitującego tytułu „etyk”, musisz ukończyć odpowiednie studia wyższe. Mają je w swojej ofercie praktycznie wszystkie główne uczelnie humanistyczne w Polsce. Dobrym wyborem na maturze będzie zdawać język polski, język łaciński i kulturę antyczną, wiedze o społeczeństwie, historię, ale też biologię czy matematykę. Każda uczelnia ma własne kryteria naboru kandydatów na studia. Kierunek nie jest szczególnie oblegany, tym samym stosunkowo łatwo się na niego dostać. Studia są podzielone na trzyletni etap licencjacki oraz dwuletnie magisterium. Możesz oczywiście kontynuować naukę, zdobywając wyższe stopnie naukowe i jeszcze bardziej zgłębiając poszczególne obszary etyki. Wiąże się to z dodatkowymi latami wykładów, zaliczania egzaminów oraz obrony coraz bardziej złożonych prac dyplomowych.

Etyk – czego uczą studia?

Studia nie ukrywają, że mają charakter teoretyczny bardziej niż badawczy. Dostarczają wiedzy na temat historycznego rozumienia etyki i zasad moralnych. Dowiesz się, w jaki sposób przez wieki kreowało się poczucie dobra, prawdy i piękna. Z czego w poszczególnych epokach wynikało rozumienie prawa, powinności i cnoty. To mnóstwo wiadomości o filozofii do przyswojenia. Poznajesz postrzeganie moralności z punktu widzenia różnych cywilizacji, prądów ideowych, religii czy kultur.

Etyk – praktyczne aspekty

Nie oznacza to jednak, że na etyce nie nauczysz się niczego praktycznego. Wyposażony w wiedzę, zostaniesz popchnięty do samodzielnego myślenia. Nauczysz się sztuki stawiania tez i ich logicznego argumentowania. Etyka  to dyskusja, odwaga w poddawaniu wątpliwość przyjętych norm oraz obrony wartości, które się wierzy. Umiejętności retoryczne, sztuka argumentacji i logika podszyte wiedzą historyczną i filozoficzną bardzo przydają się na rynku pracy niejednego zawodu. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *