Press "Enter" to skip to content

Jak zostać geografem?

By zostać prawdziwym geografem, musisz ukończyć związane z tym studia wyższe. Oferuje je bardzo wiele uczelni w Polsce, znaleźć możesz ją w ofercie w zasadzie w każdym mieście, gdzie jest ośrodek akademicki. Głównym wyborem jest oczywiście geografia, wraz ze specjalizacjami (w tym ta nauczycielska, przygotowująca do pracy w szkole). Ale część uczelni oferuje też kierunki bardziej specjalistyczne, przygotowujące w nich już od samego początku – geoinformatyka z technikami satelitarnymi, geologia, geodezja i kartografia.

Geograf – studia geograficzne

Klasyczne studia geograficzne dają Ci dość kompleksową wiedzę na temat pojęć i zagadnień przyrodniczych, społecznych, geologicznych i klimatologicznych, z uwzględnieniem ich zależności i charakterystyki na poszczególnych szerokościach i długościach geograficznych. Studia te tłumaczą, w jaki sposób ukształtowana jest Ziemia i co na to wpłynęło, dowiesz się, w jaki sposób odróżniać rodzaje map, korzystać z nich oraz je sporządzać. Także na podstawie zdjęć satelitarnych i tych wykonanych z pokładu samolotu badawczego lub… zwiadowczego. Nauczysz się dokonywać pomiarów, obserwacji, a następnie prawidłowych sposobów ich analizy, interpretacji i stosowania przy sporządzaniu map.

Geograf – kierunki i zawody pokrewne

Jeżeli jednak studia geograficzne są dla Ciebie zbyt ogólne, możesz wybrać coś pokrewnego, jednak bardziej specjalistycznego. I być może bardziej przystającego do aktualnych wymogów rynku pracy. Wiedzę i kompetencje geograficzne dają kierunki – meteorologia i klimatologia, hydrologia, geologia, demografia, turystyka i rekreacja, a także astronomia czy astrofizyka i kosmologia.

Geograf – specjalizacja nauczycielska

Jedną z istotnych i często wybieranych specjalizacji w geografii jest ta nauczycielska. Wynika to z tego, że część osób zwyczajnie łączy w sobie zamiłowania do geografii i rozumienia zjawisk zachodzących na Ziemi i w kosmosie i poczucie misji, jaką jest praca w szkole. Ta specjalizacja to oprócz zaliczenia trzonu wiedzy geograficznej, także szereg zadań przygotowujących Cię do zawodu nauczyciela. Nauczysz się, w jaki sposób emitować głos, prowadzić zajęcia w różnych kategoriach wiekowych uczniów, jak planować lekcje i korzystać z nowoczesnych technologii w nauczaniu. Zaliczyć będziesz też musiał cykl praktyk odbywających się w prawdziwych szkołach publicznych, pod okiem prawdziwych nauczycieli.

Geograf – predyspozycje zawodowe

Praca geografa, niezależnie od wyboru specjalizacji, wymaga od Ciebie kilku cech. Najlepiej, jeśli jest to Twoja pasja – w tym wypadku badanie zachodzących zjawisk oraz przyswajanie wiedzy na temat geologii Ziemii, podstaw socjologii i dokonywanie pomiarów nie będzie dla Ciebie męczące. Samo to jednak wymaga dodatkowo zdolności matematycznych, spostrzegawczości, dokładności i cierpliwości. Wykonywane przez Ciebie mapy i interpretowane wyniki muszą mieć jak najmniejszy margines błędu by były wiarygodne. Praca dydaktyczna z kolei to wyzwanie dla Twojej pamięci, zdolności przywódczych i organizacyjnych. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *