Press "Enter" to skip to content

Jak zostać gleboznawcą?

Twoim głównym zadaniem jako gleboznawcy jest analiza wierzchniej warstwy skorupy, którą jest właśnie gleba. W zależności od stanowiska pracy – badacza czynnego lub analityka – będziesz musiał przekopać dany teren na głębokość mniej więcej półtora metra do dwóch metrów. Następnie pobrać próbki gleby i poddać je szczegółowym badaniom. Musisz ustalić, jaki to typ gleby wyróżniany w nauce, jaki jest jego skład chemiczny oraz czy nie ma w nim zanieczyszczeń. Robi się to po to, by ocenić przydatność danego gruntu do poszczególnych celów gospodarczych – rolnictwo, budownictwo, absorpcja zanieczyszczeń, stan wód gruntowych albo pozyskiwanie surowców. W ten sposób praca gleboznawcy jest pewną odmianą geologa. Do pracy użyjesz urządzeń wydobywczych oraz pomiarowych. Glebę oceniać będziesz w punktowej skali. A z całości prac przyjdzie Ci sporządzić szczegółową ekspertyzę.

Gleboznawca – wymagania zawodowe

Nie ma rady, żeby pracować jako gleboznawca musisz ukończyć wyższe studia. Liceum lub technikum nie wystarczają. Gleboznawstwo widnieje w ofertach polskich uczelni wyższych jako samodzielny kierunek lub specjalizacja np. na studiach geologicznych. Jest to istotne, gdyż tematyka pochodzenia, składu i zastosowania gleby wymaga rozszerzenia wiedzy biologicznej, chemicznej i fizycznej. Możesz też gleboznawstwo ukończyć jako dodatkowe studia podyplomowe. Niektórzy pracodawcy będą wymagali dodatkowych uprawnień – na przykład ukończenia certyfikowanego kursu klasyfikacji gleby.

Gleboznawca – warunki pracy

To praca, która odbywa się w terenie, poprzez ręczne pozyskiwanie próbek. Albo w zaciszu laboratorium, gdzie dany kawałek gruntu poddawany jest szczegółowej analizie. Możesz też pracować w warunkach biurowych, gdzie na podstawie danych sporządzasz ekspertyzę. Lub prowadzić działalność dydaktyczną i naukową.

Gleboznawca – zatrudnienie i zarobki

Gleboznawcę chętnie zatrudnią firmy geologiczne, naukowe czy komercyjne, które zajmują się rolnictwem lub przemysłem na szeroką skalę. Istnieją wakaty związane z tą pracą także w urzędach administracji rządowej i samorządowej. Oprócz tego zawsze możesz spróbować rozwijać swoją karierę akademicką – poszerzać wiedze, pisać monografie, zdobywać wyższe stopnie naukowe, asystować przy badaniach uczelnianych oraz wykładać podczas zajęć. Zarobki również są zróżnicowane. Wiadome jest, że więcej zarobisz w sektorze prywatnym i komercyjnym. Minimum, na jakie możesz liczyć to 2500 zł netto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *