Press "Enter" to skip to content

Jak zostać głównym projektantem?

Stanowisko głównego projektanta dla niektórych jest ukoronowaniem kariery zawodowej. Dla innych z kolei kolejnym z etapów. Wiele zależy od struktury organizacyjnej w firmie, w której pracujesz. Takie stanowisko najczęściej organizowane jest w dużych przedsiębiorstwach, gdzie tworzenie i uzgadnianie projektów budowlanych jest główną działalnością. W ten sposób zyskujesz sporą autonomię, choć jesteś rozliczany z efektów. Podlega Ci zespół projektantów, którym masz prawo przydzielać zadania i koordynować te prace. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal głównym odpowiedzialnym za powodzenie projektu jesteś Ty. Na Twojej głowie leży uzgodnienie warunków zabudowy, uzyskanie formalnych zgód (np. od strony właścicieli gruntu lub samorządu), stworzenie projektu właściwego na podstawie danych, które dostarczy Ci asystent. Musisz zarządzać dostępnym Ci budżetem i tak dobierać rozwiązania architektoniczne i materiały, by się w nim zwyczajnie zmieścić. Wszelkie różnice koncepcji musisz na bieżąco rozwiązywać z szefostwem lub inwestorem.

Główny projektant – wymagania zawodowe

Na to stanowisko trafisz najpewniej na drodze awansu. Osiągnięcia w firmie, nowatorskie pomysły, sumienność i doskonały warsztat merytoryczny mogą sprawić, iż pracodawca doceni Twoje sukcesy. Niemniej w ofertach pracy przewijają się rozmaite zachęty do podjęcia takiej pracy dla osób z zewnątrz. Obarczone to jednak jest sporymi wymaganiami – pracodawcy zwracać będą uwagę na Twoje wykształcenie (nie da rady – bez magistra z budownictwa czy architektury nie masz szans na stanowisko kierownicze w projektowaniu), doświadczenie, staż pracy oraz ewentualne portfolio.

Główny projektant – predyspozycje

To praca dla osób, które świetnie sobie radzą z tworzeniem projektów architektonicznych i użytkowych. Musisz mieć wrodzoną wyobraźnię przestrzenną, zdolność do chłodnego analitycznego myślenia, umiejętność szybkiego liczenia, łączenia faktów i przewidywania skutków zachować samochodów, ludzi czy warunków atmosferycznych. Poza tym, przyjdzie Ci kierować zespołem – musisz wykazywać się charyzmą, zdolnościami przywódczymi, wyrozumiałością, komunikatywnością. A w kontaktach z klientami czy kontrahentami także kulturą osobistą i zdolnościami negocjacyjnymi. Niekiedy będziesz musiał wytłumaczyć klientowi, że np. jego oczekiwania są nierealistyczne.

Główny projektant – warunki pracy i zarobki

Praca ma charakter w większości biurowy, w formie etatu i w ustawowych godzinach pracy. Niejednokrotnie oczywiście przyjdzie Ci odwiedzać teren budowy lub dobierać teren do tej budowy. Jesteś też pod presją terminów i wyników Stąd mogą zdarzać się nadgodziny i delegacje. Zarobki na tym stanowisku są odpowiednio wyższe – wszak muszą być adekwatne do odpowiedzialności i zakresu obowiązków. Przeważnie oscylują w okolicach 5000 zł brutto.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *