Press "Enter" to skip to content

Jak zostać grafologiem?

Najlepszy bazowy warsztat zawodowy daje ukończenie studiów wyższych. Zagadnienia grafologiczne zgłębiać możesz na kilku kierunkach:

  • psychologia – takie studia dają Ci rzetelną wiedzę na temat ludzkiej psychiki i duszy. Poznasz typowy zestaw prawidłowych i patologicznych syndromów, typów osobowości oraz typologii zachowań (więcej o zawodzie psychologa piszemy w osobnym cyklu artykułów poświęconych temu zawodowi). Jedną z nich jest odzwierciedlenie w postaci charakteru pisma. Studia psychologiczne często oferują specjalizację zawodową właśnie pod kątem profesjonalnej grafologii,
  •  resocjalizacja – to odłam pedagogiki, której absolwenci zawodowo zajmują się osobami trudnymi, więźniami lub młodzieży i dzieci wymagających naprawy relacji i umiejętności współuczestnictwa w społeczeństwie. Te studia również oferują specjalizację grafologiczną,
  • pedagogika kryminalistyczna – także i ten kierunek studiów zawiera w swoim programie zajęcia z zakresu grafologii. To bardzo dobre przygotowanie do pracy jako biegły sądowy, do współpracy z Policją albo biurem detektywistycznym.

Grafolog – kursy i studia podyplomowe

Oprócz zasadniczego wykształcenia wyższego możesz też skorzystać z innych ofert polskich uczelni. Wiele z nich umożliwia poznawanie grafologii w ramach studiów podyplomowych. Nauka wtedy trwa dwa lata i daje dość solidne przygotowanie zawodowe. Podobnie jak weekendowe kursy, które również znajdują się w ofercie wyższych uczelni. Nie tylko zresztą uczelnie. Stowarzyszenia grafologiczne lub instytuty naukowe także oferują możliwość zdobycia zawodu w formie kursu. Przeważnie rozbite są na osobne zagadnienia, na przykład:

  • podstawy badania pisma odręcznego,
  • psychologiczne badanie pisma odręcznego,
  •  zawód grafolog, funkcja biegłego sądowego pismo-znawcy,
  • Nauka analizy pisma ręcznego jako narzędzia w procesie rekrutacji i selekcji oraz oceny ewaluacji pracownika.

Takie kursy nie zawsze są darmowe, ich ceny wahają się od 500 do 2000 zł w zależności do czasu trwania i rozległości materii.

Grafolog – rozwój zawodowy

Musisz wiedzieć, że mimo dobrego wykształcenia, w tym zawodzie istotna jest również praktyka. To coś, co daje Ci sposobność intuicyjnego wyłapywania detali i wyciągania wiążących wniosków. To zawód, w którym do perfekcji dochodzi się latami. Wskazane jest też stałe doszkalanie się, uczestnictwo w kolejnych kursach rozszerzających zdolności zawodowe. A także zapoznawanie się z nowymi materiałami, technologiami i metodami badawczymi. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *