Press "Enter" to skip to content

Jak zostać inspektorem budowlanym?

To stanowisko pracy, które oferują inwestorzy projektów budowlanych. Oraz stosowne urzędy i samorządy. Koniecznym i podstawowym warunkiem jest posiadanie wyższego wykształcenia. Na kierunkach o tematyce architektonicznej albo budowlanej. Sporym atutem jest też oczywiście doświadczenie w branży budowlanej, najlepiej jako uczestnik budów. To daje wiedzę na temat praktycznych aspektów prowadzenia budowy oraz tego, które obszary są najbardziej istotne do skontrolowania, gdyż tam mogą być zagrażające bezpieczeństwu ludzi problemy.

Inspektor budowlany – doświadczenie

Wielu pracodawców mówi wprost o dwuletnim doświadczeniu z budowlanką. Kolejnym wymogiem jest oczywiście uzyskanie stosownych uprawnień budowlanych przez kandydata. Może być to specjalność architektoniczna, konstrukcyjno-budowlana, z organizacji budowy czy instalacji gazowych, elektrycznych itp. Uprawnienia uzyskasz w formie egzaminu, który sprawdza Twoje kompetencje i wiedzę budowlaną, znajomość regulacji prawnych dotyczących działalności budowlanej.  Mówi o tym ustawa Prawo Budowlane.

Inspektor budowlany – czym będziesz się zajmował?

Odpowiedzialny jesteś za nadzór nad każdym z etapów budowy. Musisz kierować się prawem budowlanym, zasadami BHP, zasadami sztuki budowlanej oraz projektu budowy. Masz prawo do wglądu do dokumentacji, oględzin miejsca budowy, oceny kompetencji pracowników, stanu technicznego sprzętu i przede wszystkim zgodności budowy z projektem. Ma to służyć temu, by powstała budowla była bezpieczna, postawiona legalnie, niezagrażająca zawaleniem, wybuchem i awarią. Oraz by powstała zgodnie z przeznaczeniem i projektem. Masz prawo ingerować i oceniać jakość stosowanych materiałów lub technologii. Masz prawo weryfikować stan prac na każdym etapie. z każdej kontroli sporządzasz stosowny raport, który okazujesz inwestorom budowlanym oraz kompetentnym do tego organom państwowym.

Inspektor budowlany – warunki pracy i zarobki

Pracujesz głównie w terenie, na placu budowy. Wyposażony jesteś w kask oraz każdą inną potrzebną odzież ochronną. A zatem pracować będziesz na świeżym powietrzu, ale też w zmiennych warunkach atmosferycznych. Niejednokrotnie wyjdziesz na spore wysokości oraz obcować będziesz z budynkiem w stanie surowym, z niegotową i nie do końca zabezpieczoną instalacją elektryczną lub gazową. To praca o sporej odpowiedzialności. Nie tylko musisz posiadać szeroką wiedzę budowlaną (także tą praktyczną), ale też musisz mieć świadomość, że każde Twoje niedopatrzenie może skutkować katastrofą. Taką, która zagrozi mieniu, życiu i zdrowiu ludzkiemu. Wyraźne uchybienia podpadają pod odpowiedzialność karną. A ile możesz na tym zarobić? Przeciętnie jako inspektor budowlany możesz zarobić około 3200 zł brutto. Choć bardziej ambitne, złożone i zwyczajnie trudniejsze projekty budowlane są opłacane lepiej. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *