Press "Enter" to skip to content

Jak zostać inspektorem kontroli handlu i usług?

To stanowisko pracy jest niezwykle istotne w gospodarce rynkowej. Ochrona jej przed monopolem i stosowaniem nieuczciwych praktyk jest podstawą funkcjonowania zdrowej ekonomii i stosunków społecznych. Twoim zadaniem jest ochrona praw i interesów konsumentów oraz zachowywania prawideł konkurencji rynkowej między przedsiębiorstwami. Czym dokładnie będziesz się zajmował?

Inspektor kontroli handlu i usług – obowiązki zawodowe

Praca polega na przeprowadzaniu inspekcji w siedzibach firm uczestniczących w obrocie gospodarczym. Odwiedzać możesz zarówno podmioty handlowe, produkcyjne czy usługowe. Kontrole mogą być rutynowe i niezapowiedziane lub wynikające ze zgłoszonych nieprawidłowości. Musisz po prostu osobiście odwiedzić siedzibę firmy, stoiska czy warsztatu. Tam przyglądasz się działalności przedsiębiorcy, weryfikujesz stan faktyczny ze zgłoszeniem nieprawidłowości. Masz prawo zapytać o przestrzeganie procedur, umów czy norm jakości. Ze wszystkich obserwacji i poczynań sporządzasz stosowny raport, który następnie może posłużyć jako podstawa postępowań administracyjnych lub sądowych. Masz prawo taż nakładać kary, od której służy przedsiębiorcy odwołanie.

Inspektor kontroli handlu i usług – wymagania do takiej pracy

By pracować w ten sposób musisz ukończyć wyższe studia na kierunku prawniczym lub ekonomicznym. Dobrym wyborem może być handel zagraniczny. Następnie przejść aplikację administracyjną i odbyć potrzebną praktykę u pracodawcy – najczęściej jest to jeden z oddziałów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK). Twoim obowiązkiem jest stała aktualizacja wiedzy na temat przepisów prawa handlowego i cywilnego. Musisz być osobą odpowiedzialną, mobilną, świetnie zorganizowaną, spostrzegawczą i asertywną.

Inspektor kontroli handlu i usług – zatrudnienie i zarobki

Jak wspomnieliśmy, tego typu pracę otrzymać możesz wyłącznie w administracji państwowej, która ma monopol na dokonywanie tego typu inspekcji. W Polsce zajmuje się tym na bieżąco UOKiK, ale także prokuratora czy śledczy. Zarobki są usztywnione i uzależnione od decyzji politycznych i polityki płacowej prowadzonej przez UOKiK. Szeregowy inspektor zarabia w przedziale 3500 – 4500 zł brutto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *