Press "Enter" to skip to content

Jak zostać inspektorem weterynaryjnym?

To stanowisko pracy jest jedną z opcji, które możesz wybrać w zawodzie lekarza weterynarii czy zootechnika. Co istotne – musisz ukończyć studia wyższe, gdyż tylko one gwarantują przyswojenie wystarczającej wiedzy merytorycznej by móc przeprowadzać kontrole pod kątem weterynaryjnym. Poza studiami istnieje też kilka wymogów formalnych – musisz być pełnoletnim, polskim obywatelem i nie być pozbawionym praw publicznych. Skazanie prawomocnym wyrokiem, zwłaszcza za przestępstwa skarbowe czy przeciwko rzetelności dokumentacji również Cię dyskwalifikuje. Oprócz tego musisz wykazać się wiedzą na temat przepisów weterynaryjnych i obowiązujących norm hodowli czy warunków przechowywania zwierząt. A także wyrobić sobie wszystkie istotne uprawnienia zawodowe weterynarza czy zootechnika – tym zawodom poświęcamy osobny cykl artykułów.

 Inspektor weterynaryjny – gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Musisz wiedzieć, że inspektorat weterynaryjny to działka państwa, które jedno ze swoich zadań uczyniło dbałość o dobrostan zwierząt domowych i hodowlanych. Tym samym pracę znaleźć możesz na kilku szczeblach urzędowych – Główny Inspektorat Weterynarii, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, a także oddziały powiatowe i przygraniczne. Tym samym zyskujesz miano urzędnika państwowego. Oferty pracy znaleźć możesz w Biuletynach Informacji Publicznej poszczególnych urzędów. Rekrutacja jest kilkuetapowa, wymaga od Ciebie znajomości przepisów prawa weterynaryjnego oraz ustaw związanych z postępowaniem administracyjnym.

Inspektor weterynaryjny – czym będziesz się zajmował?

Twoje obowiązki zawodowe są dość rozległe i wszystkie dotyczą nadzoru nad dobrostanem zwierząt na danym terenie. Jedną z istotniejszych funkcji inspektora weterynaryjnego jest dokonywanie kontroli w miejscach, gdzie zwierzęta są przechowywane – ubojnie, gospodarstwa hodowlane i rolne. A także wszystkie te miejsca, które zostały Ci zgłoszone jako podejrzane. Masz prawo kontrolować to, w jaki sposób zwierzęta są traktowane, w jakich warunkach żyją i zostają zabijane w celach przemysłowych. Podobnie sprawdzać możesz warunki życiowe zwierząt, które zupełnie odwrotnie – przeznaczone są do rozrodu. Kontrole mają też funkcje ochronne wobec roznoszenia  się chorób zakaźnych.

Inspektor weterynaryjny – ile możesz zarobić?

Zarobki inspektorów weterynaryjnych zaczynają się od 2800 do 3200 zł netto. Jeszcze więcej zarobisz jako kierownik wydziału lub naczelnik urzędu. Wiele zależy od polityki płacowej prowadzonej przez rząd, poziomu inflacji i budżetu, jaki przeznaczony jest na ochronę środowiska w danym roku.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *