Press "Enter" to skip to content

Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Instruktor nauki jazdy i droga do kariery

Posiadanie własnego autka to wspaniała sprawa. Uprawnienia pomoże zdobyć instruktor nauki jazdy. Daje poczucie swobody i sprawia, że więcej możesz zdziałać. Jednak prowadzenie każdego rodzaju pojazdu wymaga nauki i uzyskania odpowiedniego prawa jazdy. Do tego potrzebni są instruktorzy nauki jazdy. Nauczyciele prowadzenia pojazdu. Jak takim kimś zostać?

Instruktor nauki jazdy – Wstępne wymagania

Żeby w ogóle myśleć o pracy jako instruktor nauki jazdy musisz spełniać kilka podstawowych wymogów:

  • być pełnoletni,
  • musisz ukończyć dowolną szkołę średnią – podstawówka nie wystarczy,
  • sam posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem, którego kierowaniem zamierzasz uczyć. To raczej oczywiste,
  • musisz mieć przynajmniej trzyletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu pojazdu,
  • nie możesz być osobą karaną, przede wszystkim za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Oprócz tego musisz uzyskać odpowiednie uprawnienia – przejść kurs na instruktora i zdać egzamin. A następnie uzyskać wpis do ewidencji instruktorów nauki jazdy.

Instruktor nauki jazdy – Kurs na instruktora nauki jazdy

Spełniając powyższe wymagania możesz zgłosić się do wyznaczonego przez wojewodę ośrodka w celu odbycia kursu. Musisz przejść specjalistyczne badania zarówno zdrowotne jak i psychologiczne. Wszystko to po to, by wykluczyć u Ciebie jakiekolwiek przeciwskazania do wykonywania tej pracy. Następnie czeka Cię egzamin kwalifikacyjny. Ma on na celu sprawdzenie, czy posiadasz podstawową znajomość zasad ruchu drogowego oraz, czy potrafisz prawidłowo poruszać się danym pojazdem. Gdy to zaliczysz, rozpoczyna się właściwy kurs. Zajęcia obejmują zagadnienia ze szczegółowych zasad ruchu drogowego, prawa o ruchu drogowy, bezpieczeństwa na drodze. A także z psychologii i metodologii nauczania i prowadzenia zajęć, technikami kierowania i obsługi pojazdu. W ramach zajęć odbędziesz również specjalną praktykę instruktorską.

Instruktor nauki jazdy – Egzamin na instruktora

Finalnym etapem kursu jest egzamin na instruktora nauki jazdy. Powoływana jest przez wojewodę do niego specjalna komisja. Dzieli się na dwie części. Jedna, teoretyczna, sprawdzać będzie Twoją wiedze na temat psychologii i metod nauczania oraz stricte przepisów ruchu drogowego. Część praktyczna to sprawdzenie tego, jak radzisz sobie z wykładaniem i samą jazdą. Przeprowadzona będzie pokazowa lekcja, podczas której komisja będzie Cię obserwować. Zaliczenie tego egzaminu to prosta droga do ostatniego etapu.

Instruktor nauki jazdy – Wpis do ewidencji

Zwieńczeniem starań o zostanie instruktorem nauki jazdy to zyskanie wpisu do ewidencji takich instruktorów. Załatwisz to w wydziale komunikacji w odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania starostwie powiatowym lub urzędzie miejskim. Za stosowną opłatę otrzymasz legitymację i indywidualny numer uprawnień, które wydawane są wyłącznie Tobie. Od tej pory możesz rozpocząć pracę w zawodzie i kształcić przyszłych kierowców.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *